Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Mavic Air zblízka

Firma Telink, autorizovaný zástupce DJI, představila nový dron Mavic Air - nejen podle firemních materiálů, ale hlavně na základě vlastních zkušeností s dodanými stroji. V následujícím textu přinášíme výtah nejzajímavějších informací z prezentace a předvádění dronu v prostorách Czech Photo Center.

Základní informace o novém Mavic air jsme nedávno zveřejnili zde, ale prezentace firmy Telink samozřejmě šla podstatně hlouběji pod povrch. Byla tu dokonce možnost si novinku nejen zblízka prohlédnout a osahat, ale také si s ní v chráněném prostoru fotocentra zalétat.

 

 

Od Mavic Air se (navzdory jménu) tak nějak čekalo, že to bude Spark s kamerou Mavic Pro. Do značné míry je to i pravda, inovace však šly ještě o velký kus dál. Co do letových výkonů, je nový dron někde mezi Mavic Pro a Spark, těžiště vylepšení ale zjevně spočívá především ve zvýšení výkonu výpočetní jednotky a tudíž v softwarové výbavě. Celá řada informací je tak zpracovávána už na palubě za letu, což významně rozmnožuje schopnosti stroje.

Potenciální uživatele ale z pochopitelných důvodů zajímá především cena, takže tady je: v základní sestavě je Mavic Air za 21 990 Kč (na rozdíl od Sparka i s ovladačem), ve verzi Fly More Combo (ovladač, tři akumulátory, náhradní vrtule, chrániče vrtulí, brašna a další příslušenství) 26 999 Kč.

Do článku jsme vybrali některé zajímavé informace a postřehy z prezentace Jaroslava Řešátka a Jiřího Smoly z firmy Telink. Parametry Mavic Air na konci článku ještě shrneme v přehledu.

 

 

Největší předností Mavic Air jsou už na první pohled rozměry a hmotnost: ve srovnání s i tak dost malým Mavic Pro je ještě o 41 procent lehčí, což je významné i z hlediska bezpečnosti létání. Díky skládacím ramenům a vrtulím jde o stroj doslova kapesní. K větší skladnosti přispívají i šroubovací páčky (kniply) na ovladači. Jestli se bojíte, že je ztratíte, tak v balení jsou náhradní.

Dron přitom nese kameru s parametry prakticky stejnými jako Mavic. Už to je pro hodně uživatelů dobrý důvod o něm uvažovat - ale při bližším pohledu tu jsou i další přednosti.

Ze Sparka Mavic Air převzal možnost ovládání telefonem na maximální vzdálenost 80 metrů. Při ovládání klasickým vysílačem, který je součástí balení, činí dosah 2 kilometry. Vysílač se se smartphonem nebo tabletem propojuje kabelem.

Vytrvalost ve vzduchu 21 minut je někde mezi Mavic Air a Sparkem, přitom maximální rychlost (v režimu Sport) stroji dovolí poradit si i s docela silným větrem. Dostup do nadmořské výšky 5 kilometrů umožňuje nasazení dokonce i v některých velehorách. Ve velkých nadmořských výškách ovšem bude výdrž ve vzduchu přiměřeně kratší.

 

 

Optický čip kamery má stejné parametry jako u Mavic Pro a další drony od DJI (s výjimkou Phantom 4 Pro a Advanced, kde jsou palcové). Dvanáct milionů efektivních pixelů se náročnějším uživatelům nemusí zdát moc, ale Mavic Air díky výpočetnímu výkonu nabízí celou řadu možností skládání snímků - postupy, které se dnes ve fotografování přírody tak jako tak uplatňují běžně. Stroj nabízí například HDR (High Dynamic Range - skládání z více různě exponovaných snímků), nebo spojování snímků (vertikálně, horizontálně, v rozsahu 180 stupňů a sféricky).

Nejvýznamnější rozdíl je v rychlosti datového toku videa: 100 Mbit/s oproti 60 Mbit/s u Mavic Pro. Při nižší rychlosti datového toku se do výsledného videa na kartě zapíše jen to, co systém stačí pobrat, takže detaily můžou chybět - někdy i dost citelně. Při vyšší rychlosti datového toku je v záznamu vše.

Významná je i snímková frekvence kamery. Pod 25 fps už bývají rychlé záběry trhané, ale tady má i rozlišení 4K snímkovou frekvenci 30 fps. Při nejnižším nastavitelném rozlišení HD už to je 120 fps, což umožňuje ze záznamů udělat působivé zpomalené záběry akcí v pohybu.

Mavic Air má pro video rozšířenou funkci Quck Shot s výběrem 6 variant. Spočívá v tom, že si vyberete a označíte objekty, které chcete natáčet a pak vyberete dráhu letu (dronie, circle, helix, rocket, asteroid a boomerang). Proces pak sám začne probíhat: spustí se nahrávání, dron vyrazí po zvolené trase během níž natáčí vybrané objekty, a když ji dokončí, ukončí se nahrávání a dron se vrátí.

 

 

Zmínili jsme už, že jednou z nejvýznamnějších předností Mavic Air je výpočetní síla palubního systému. Má k dispozici data ze sedmi kamer, zdvojeného kompasu a dalších senzorů, takže i při výpadku některého z nich se nic neděje. Senzory sledují prostor před, za a pod strojem. Dron má neustálý "přehled" o své poloze, nedochází už tedy k dříve obvyklé nestabilitě letu při přechodu mezi oblastmi, kde je a kde není signál GPS.

Samozřejmostí je funkce inteligentního návratu (Smart Return To Home). V tomto případě je nadřazená všem ostatním letovým režimům a nejde vypnout - při poklesu stavu akumulátoru na 10 procent se stroj nezadržitelně vrací na místo startu.

 

 

Parametry

hmotnost: 480 g

rozměry (složený): 168 x 83 x 45 mm

rozměry (rozložený): 168 x 184 x 64 mm

dosah při ovládání mobilem: 80 m

max. výška při ovládání mobilem: 50 m

dosah vysílače: 2 km

letová doba: 21 min (při konst. rychlosti 25 km/h)

max. rychlost: 68,4 km/h

nadmořská výška až do 5000 m

cena základního balení: 21 990 Kč 26 999 Kč

cena balení Fly More Combo: 26 999 Kč

 

Kamera:

senzor: CMOS, 1/2,3

objektiv: 24 mm F 2,8

efektivních pixelů: 12 Mpx

video: 4K/30 fps, 2,7K /60 fps, HD (1080p)/120 fps

datový tok: 100 Mbit/s

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175737 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63030 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58286 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29781 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more