Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Skydio R1: víc než jen létající kamera

To se takhle před čtyřmi lety sešli bývalí studenti prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology a řekli si, že budou vyrábět létající kameru napěchovanou inteligentními technologiemi. A protože už za sebou měli slušnou praxi v robotice a letectví, vznikl pozoruhodný dron Skydio R1.

"Začíná nová doba, kdy počítače už nebudou statické předměty, ale stanou se mobilní, takže budou schopné zastoupit lidi," říká CEO a jeden ze zakladatelů firmy Skydio Adam Bry. "Našim cílem je přenést schopnosti pokročilého softwaru do reálného prostředí a posunout hranice toho, co je možné natočit dnes. Drony jsou stále ještě vnímány jako nespolehlivé věci, které často havarují. To se změní - stavíme dron, který bude létající asistent člověka."

Takových slibů už jsme od zakladatelů dronařských start-upů slyšeli mnoho, ale většinou z toho byla jen efektní videa - a pak nic. Skydio R1 ale zřejmě bude jiný případ: výrobce ho představil letos v únoru a nyní jej na svém webu nabízí za 2499 dolarů (včetně náhradní baterie a sady vrtulí) s dodací lhůtou dva až tři týdny . Česká Alza ho má na e-shopu bez ceny s poznámkou "Hlídat dostupnost".

 

Bezpečný i ve větvích stromů

Pod výrazem "schopnosti pokročilého softwaru v reálném prostředí" si můžeme představovat ledacos, pojďme se tedy podívat, co to znamená v případě Skydio R1. Z hlediska uživatele má dron na první pohled stejné funkce automatického letu jako mnohé jiné pokročilejší drony: Follow (sledování ze zadu) , Lead (zpředu), Orbit (kroužení), Side (ze strany) a Tripod (natáčení z vybrané pozice). Umožňují natáčení aktivit majitele při sportovních výkonech, outdoorových aktivitách a podobně, takže prakticky nahradí kameramana.

Je tu ale zásadní rozdíl: zatímco u běžných dronů je provoz v automatickém režimu nejčastějším zdrojem havárií, Skydio R1 se umí vyhnout i tenkým větvím, aniž by musel ubrat na rychlosti.

Jak je to možné?

 

Umělá inteligence z aut bez řidiče

Rám, který chrání vrtule, je doslova prošpikován kamerami, které za letu sledují okolní prostředí. Jde o celkem 12 kamer mapujících prostor a předávajících informace výkonnému procesoru NVIDIA Jetson TX1 navrženému speciálně pro zpracovávání obrazu (včetně využití v automobilech bez řidiče). V případě Skydio R1 pohání software s prvky umělé inteligence, který rozpoznává překážky v reálném čase a dron jimi bezpečně provede.

Jednou z výhod tohoto řešení je, že stroj bezpečně létá i bez signálu GPS, zatímco jiné drony v takovém prostředí ztrácejí stabilitu a často havarují. Nepotřebujete volné místo ke startu (startovat lze z ruky) ani se dívat po stromech a větvích (dron bezpečně létá i v hustém lese).

 

Robotický létající kameraman

I to je důvod, proč je Skydio R1 označován za první pokročilý dron, k jehož řízení nepotřebujete žádné zkušenosti: stačí jen na aplikaci Skydio Mobile App stažené do smartphonu zvolit některý z režimů sledování, na displeji vybrat objekt, který bude Skydio R1 sledovat, zvolit výšku letu a úhel záběru - a ostatní už jde samo. Přistane po kliknutí na virtuální tlačítko pak můžete video hned odeslat na sociální sítě.

Uživatelská videa natáčí třináctá kamera na dvouosém gimbalu schopná při rozlišení 4K snímkové frekvence 30 fps. V rozlišení FullHD jde nastavit až 60 fps. Stroj ale neumí fotografovat s vysokým rozlišením.

 

Revoluce – ale zatím trochu drahá

Jako maximální rychlost výrobce udává 40 km/h, výdrž ve vzduchu má být okolo 16 minut. Dosah dálkového ovládání je 90 metrů, což možnosti stroje značně limituje.

Skydio R1 je vyrobený z materiálů používaných v aerokosmickém průmyslu, i tak ale váží jeden kilogram. Není také zrovna nejmenší (půdorys 33 x 41 centimetrů), ale díky plochému tvaru (výška necelé 4 cm) a chráněným vrtulím ho nacpete do jakéhokoliv většího batohu.

Skydio R1 je nepochybně zajímavý počin - tím spíš, že tentokrát už nejde o sliby vývojářů usilujících o finance z crowdfundingových webů, ale o reálný produkt. Zejména schopnost autonomního letu bez GPS i ve složitém prostředí ukazuje cestu dalšího vývoje dronů.

Ale cena, za níž by byl Inspire 1 nebo dva exempláře Mavic Air, mu moc šancí na trhu nedává. Tím spíš, že malý dosah z něj dělá v podstatě jen selfie dron pro outdoor a adrenalinové sporty - jenže rozměry ho omezují i v tom.

 

Klady

- schopnost vyhýbat se i malým překážkám

- autonomní let i v prostředí bez GPS

- chráněné vrtule

- jednoduché ovládání¨

 

Zápory

- vysoká cena

- velké rozměry

- neschopnost pořizovat fotografie s vysokým rozlišením

- podprůměrná výdrž ve vzduchu

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:159824 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:55512 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:29887 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:24735 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more