Informační portál o světě bezpilotních prostředků

AirSelfie: fotografující dron do kapsy

Chcete si pořídit selfie z většího odstupu nebo dokonce z výšky? Zapomeňte na samospoušť nebo na dnešní neskladné drony. Stačí z kapsy vytáhnout strojek velikosti mobilu a vypustit ho do vzduchu. Jmenuje se to AirSelfie a samozřejmě s tím půjde dělat i jinačí věci než jen selfie.

AirSelfie je zatím jen projekt britské společnosti AirSelfie Holding Ltd, která na rozjetí výroby shromažďuje kapitál prostřednictvím crowdfundingového serveru KickStarter. Ale prototypy už létají, video na konci článku. A co je ještě důležitější: podařilo se vybrat víc než půl milionu eur. Přitom původní cíl byl pouhých 45 tisíc eur a už za pět dní od startu kampaně bylo na kickstarterovém účtu AirSelfie dvakrát tolik. Takže, pokud se nevyskytnou nepředvídané technické problémy, měl by být kapesní dron na trhu už v březnu. Cena bude 250 až 300 eur, pokud si koupíte dva, zaplatíte jen 480 eur.

Lidé z AirSelfie Holding ale svému výrobku neříkají dron; podle nich jde o létající HD kameru integrovanou s mobilem. Má rozměry 95 krát 62 krát 10 milimetrů a hmotnost 52 gramů. Ve vzduchu ji drží čtyři bezkartáčové motory, přičemž dostup je 20 metrů. Vlastní kamera s objektivem umístěným mezi předními motory má rozlišení 5 megapixelů. Systém se ovládá ze smartphonu (iPhone 6, 6s, 7, 7 plus, Samsung Galaxy S7 Edge a některé další) prostřednictvím WiFi. Ke stažení zdarma bude aplikace pro operační systémy iOS a Android sloužící jako virtuální joystick. Snímek se přes WiFi nahraje do mobilu a je možné jej okamžitě umístit na sociální sítě. Soubory se současně nahrávají na kartu microSD s kapacitou 4 GB vestavěnou do kamery.

Trup AirSelfie je z povrchově upraveného duralu a konstruktéři si dali záležet i na působivém designe. Motory s šestilistými vrtulemi jsou zabudované v tunelech uvnitř, takže případné kolize se stěnami místností nebo jinými překážkami nezpůsobí pád. Řídící jednotka obsahuje gyra, barometr, kompas (magnetometr) a přesný ultrazvukový výškoměr. Palubní akumulátor pracuje s napětím 7, 4 V a disponuje kapacitou 260 mAh. To omezuje letovou dobu na tři minuty.

Nosit po kapsách mobil a ještě k tomu minidron je poněkud nepohodlné - ale i na to vývojáři mysleli. Součásti systému je speciální pouzdro, do kterého se vejde jak smartphone, tak i létající kamera. Protože AirSelfie je ještě menší než smartphone celek se pohodlně vejde do jakékoliv kapsy. Pouzdro přitom současně slouží jako powerbank - akumulátor, takže létající kamera se při pobytu v něm současně nabíjí. Už za 20 minut proto může minikamera zase vzlétnout.

Vývoj prototypu stál 3 miliony dolarů, prostředky vybrané na KickStarteru umožní výrobu tisícikusové série. Pokud se prodá, vrhne společnost na trh další dva tisíce kusů.

"Viděli jsme poptávku po létající kameře, která by pořizovala snímky ze všech možných úhlů," řekl Eduardo Stroppiana spoluzakladatel AirSelfie Holding Ltd. "A tak jsme sestavili tým šedesáti sezónních spolupracovníků a nadšenců, kteří dali dohromady kameru překonávající všechno, co tu dosud bylo."

Crowdfundingových projektů revolučních minidronů už bylo víc a zatím žádný neuspěl. Jestli se to povede AirSelfie, není zatím jisté - jisté je ale něco jiného: existuje velmi silná poptávka po extrémní miniaturizaci kamerových dronů a vývoj se jistě bude ubírat právě tímto směrem.

 

Jan A. Novák

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:110093 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:34503 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:16499 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:13034 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more