Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Padák může mít i malý dron

Drony sice nepadají tak často, jak obecnému lidu sugerují média, přesto jejich vybavení padákem může v případě problémů zachránit ne právě malou investici do stroje. Zatím se vyrábějí jen pro velké profesionální drony vážící několik kilogramů, ale liberecká start-upová firma iMK system vyvinula a začala vyrábět záchranné zařízení vhodné i pro amatérské a poloprofesionální stroje jako jsou Phantomy nebo Mavic Pro a Mavic 2.

Rozhovor se zakladateli firmy iMK si na DroneWebu můžete přečíst tady, nyní se naskytla možnost si zblízka prohlédnout i jejich padák.

Zařízení se skládá z obdélníkové základny obsahující řídící elektroniku s LiPol akumulátorem a na něm uchyceného kuželovitého pouzdra na padák. To se skládá ze tří dílů, které se v případě pádu dronu po automatickém uvolnění zámku rozevřou a padák se může rozvinout. Je zhotovený z reflexní tkaniny, takže je dobře viditelný při klesání ve vzduchu i při hledání dronu po dosednutí na zem.

 

obr: Rozevřený padákový systém

 

Jakýmsi mozkem zařízení je modul Arduino Nano  průběžně analyzující informace z barometru, gyroskopu a akcelerometru. Pokud data vyhodnotí jako situaci odpovídající pádu, po polovině sekundy dá povel servomotoru, který uvolní západku pouzdra.

"Je velmi důležité, aby se padák nevypustil, když nemá, " vysvětluje František Manlig z firmy iMK. "Proto je nastavení výsledkem analýzy mnoha letů, po nichž jsme měli k dispozici obrovské množství dat doslova z každého okamžiku, kdy byl dron ve vzduchu."

 

obr: Padák iMK na Mavic 2

 

Zdrojem energie je jednočlánkový akumulátor LiPol. Na boku obdélníkové základny padáku je spínač, po jehož zapnutí LED signalizuje stav baterie a následně připravenost k letu.

Aby byl padák použitelný pro různé druhy dronů, připojuje se na trup nastavitelným systémem pružných popruhů zajištěných háčky. Nechtěnému posunutí brání dva protiskluzové gumové pásy naspodu základny pouzdra padáku. Postup připevnění na trup dronu zachycuje toto naše video.

 

obr: Uchycení padáku na trup dronu pružným páskem s háčky

 

Vhodnost daného typu dronu omezuje prakticky jen dostatek prostoru mezi drahami vrtulí. Pro velmi malé drony jako je Spark, Mavic Mini, Parrot Anafi se tedy nehodí (a nemá význam ani z jiných důvodů), cílovou skupinou jsou především modely Mavic a Phantom. Dá se předpokládat, že padák iMK bude vhodný také pro Yuneec Mantis, Autel Evo a mnoho dalších dronů této velikostní kategorie. 

 

obr: Uchycení nebrání v činnosti spodním senzorům

 

Úspěšně jsme vyzkoušeli i připevnění na velký Yuneec Typhoon H, tady však bude nutné ještě otestovat, jestli u dronů této velikosti je dostatečný průměr padáku. Ale zařízení pomůže dokonce i kdyby nebyl, protože tak jako tak zpomalí pád a orientuje dron přistávacími lyžinami dolů, což minimalizuje případné škody. Dovedu si také představit, že po menších úpravách mohou toto zařízení ocenit letečtí modeláři.

 

obr: Padák iMK na dronu Yuneec Typhoon H

 

Prosincové počasí vylepšené dozvuky hurikánu nad západní Evropou bohužel nedovolilo vyzkoušet padák iMK ve vzduchu. To jak ovlivňuje letové vlastnosti a výdrž stroje, proto bude tématem některého z příštích článků na DroneWebu.

 

Padák pro drony iMK - základní údaje:

hmotnost: 210 g

rozměry základny: 95 x 65 mm

maximální průměr kuželu: 83 mm

vnější průměr víka: 93 mm

celková výška: 64 mm

cena: 4900 Kč (s DPH)

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175061 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57364 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more