Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Padáky pro drony z libereckého start-upu

Malých firem snažících se prorazit s technologiemi, které samy vyvinuly, není mnoho a nemají to lehké. Jednou z nich je liberecká iMK, v níž Matin Klesal a František Manlig vymýšlejí a vyrábějí padáky pro drony. Zajímalo nás, co je k tomu přivedlo, čím konkrétně se zabývají a jak vidí budoucnost - svou i létání s drony obecně.

DroneWeb: Co vás přimělo zabývat se padákovými systémy pro drony? Zabývali jste se drony nebo něčím, co souvisí s letectvím, případně s modelářstvím už před založením firmy?

Martin: Tento fenomén mě osobně zastihl už na začátku střední školy, kdy jsem se o dronech poprvé dozvěděl. Začal jsem zjišťovat, jak si sestavit svůj "dron". První vzlet a pocit volnosti ve vzduchu zvítězily a já v tom musel pokračovat. Další stroje, nové věci atd. To asi zná každý, kdo začal s tímto koníčkem. Řekněme tedy, že o koptéry se zajímám asi 5 let. První myšlenka pro vznik padáku mě napadla, když jsem létal v oblastech, kde by mohl potenciální pád mít fatální následek. Řekl jsem si, že si nějaký padák pořídím, ovšem po tom, co jsem se podíval na dostupnosti těchto zařízení, jsem byl zklamán jejich vysokou cenou. Oslovil jsem svého kamaráda Frantu, který měl v té době 3D tiskárnu, zda bychom nemohli pro mě padák vyrobit. A tak vznikla myšlenka vyrobit první padák.

 

DroneWeb:Můžete nás seznámit s historií a současností Vaší firmy?

Franta: Již od roku 2014 spolu s Martinem pracujeme na různých věcech, zabýváme se 3D tiskem, postprocesingem takto vyrobených dílů, myšlenkami podnikání. V březnu 2017 přišel Martin s myšlenkou padáku pro drony. Že na trhu sice nějaké modely jsou, ale pro něj nevyhovující. Oba jsme v tom viděli smysl a tak jsme využili dosavadních zkušeností a navrhli padák, který máme aktuálně v nabídce. Jak bylo zmíněno, zabývám se 3D tiskem a následnou úpravou povrchu, čehož se snažíme v našich nápadech využít na maximum.

 

DroneWeb: Nedá mi to, abych se nezeptal: jméno Klesal padáky tak nějak evokuje - nepředhazují Vám to? A nenapadlo Vás pojmenovat tak firmu?

Martin: Popravdě řečeno to nás nenapadlo, jste první, kdo na souvislost zaměření firmy s mým jménem upozornil.

 

DroneWeb: Jak vlastně váš padákový systém pro drony pracuje a jak jste jej vyvíjeli? Existují i nějaké jiné principy záchrany dronů?

Martin: Obecně všechny padákové systémy jsou stejné, mají někde uložený látkový padák a určitý mechanismus, který  tento padák vypustí. Existují různé způsoby, jak tyto dva kroky zajistit. Od použití pružin až po odpálení pyropatrony. Náš cíl byl jasný .. musí to být jednoduché.

Franta: Základem je analýza trhu a dobré zadání, takže se využily zkušenosti Martina s drony a jeho kritiky. Z toho vznikly základní parametry pro vývoj: 1. opakovatelně použitelný bez dokupování dílů, 2. lehčí, 3. levnější, 4. jednoduchý. Konstruktivní kritika byla na denním pořádku, kritizovalo se snad úplně vše, co se navrhlo. Díky tomu jsme hledali lepší řešení, či alternativy a kompromisy, až nakonec po necelém roce vznikl stav, který je dnes.

Martin: Vývoj trval necelý rok, kdy jsme vyrobili přibližně 9 prototypů.

Jako jiný princip záchrany dronů můžeme považovat i různé bezpečnostní systémy samotného dronu (kamery, sonary, atd..) zde se bavíme ale o tzv. aktivních prvcích, kdy stroj musí být schopen ovládat svůj let. Padákový systém je poslední způsob, který má situaci zachránit pokud například dron přijde o motor, vrtuli a nebo se srazí například s živočichem.

 

DroneWeb: Jak a v jakých situacích se padákový systém aktivuje a za jakých okolností je (a za jakých není) účinný?

Martin: Naše první verze je ovládaná servem, které se musí nainstalovat do dronu, například do desky NAZA nebo APM, atd.. Pak už záleží na tom, zda řídící jednotka umí sama vyhodnotit pád (failsafe) a nebo ovládání padáku nastavíme na tlačítko v ovladači. Ovšem momentálně pracujeme na vlastní elektronice, která umožní naprosto oddělený systém od dronu. Následně nebude třeba padák s dronem nijak spojovat ale padák sám rozpozná, kdy se dron řítí k zemi, a aktivuje se. Tato verze bude určena především pro drony, ke kterým není možné připojit servo. Například Phantom a další nové modely.

Padák je účinný v případě, že dron je v dostatečné výšce a padák má určitý čas se otevřít. To platí v případě, že je vše v pořádku. Samozřejmě funkčnost závisí na mnoha dalších technických faktorech.

 

DroneWeb: Pro jaké typy dronů a pro jaké uživatele je váš systém určený?

Martin: Naše první verze je určitě hlavně pro stroje modelářského typu. To znamená pro ty, kteří si dokáží padák nainstalovat sami a mají představu jak ho používat. Na systém využitelný na většině dronů se můžete těšit v blízké době.

 

DroneWeb: Jak padákový systém ovlivní výdrž dronu ve vzduchu a jeho letové vlastnosti?

Martin: Tato otázka je dobrá, ale nemůžeme na ni odpovědět konkrétně, každý dron je jiný. Závisí na baterii, motorech, hmotnosti a letových podmínkách. Určitě se doba letu sníží, ovšem náš systém je nejlehčí na trhu. Tedy oproti konkurenci náš padák ovlivní let nejméně.

 

DroneWeb: Jak vypadá cena padákového systému?

Franta: do konce roku máme zaváděcí cenu 3990 Kč, následně bude 4500 Kč. Tohle jsou ceny za sestavený padák, do budoucna plánujeme i stavebnici.

 

DroneWeb: Můžete srovnat váš produkt se zahraničními?

Martin: Pokud na systém budeme nahlížet obecně, jedná se o mechanický princip. Takový způsob můžeme vidět například u firmy MARS, která ovšem používá jednu tlačnou pružinu umístěnou pod padákem. Náš systém je zcela odlišný a z tohoto pohledu jedinečný. Náš systém kombinuje rozevření boxu a zároveň vystřelení padáku ven.

Tím jsme se dostali na menší hmotnost, možnost opětovného použití a také se pohybujeme v nižší cenové relaci.

 

DroneWeb: Má smysl používat padák i pro malé "konzumní" drony, jako je Spark nebo Mavic Air?

Martin: Je na každém člověku, zda bude chtít použít padák na svém stroji. Osobně si myslím, že tyto modely jsou na hranici. Určitě však plánujeme do naší nabídky zařadit systémy i pro tyto modely (menší, lehčí).

 

DroneWeb: Co soudíte o bezpečnosti provozu dronů, vztahu veřejnosti k nim a o současné legislativě, která se jich dotýká?

Martin: Tuto otázku mi dává mnoho lidí. Určitě se všichni shodneme na tom, že dronů přibývá a do budoucna se to určitě nezmění. A naše zákony (legislativa) jsou velice skromné. Neříkám, že to je špatně, jen mnoho amatérských pilotů toho zneužívá, v horším případě ani nevědí, že něco takového existuje. Proto dochází k porušování pravidel a narušování veřejnosti. Ta následně má negativní pohled na všechny věci okolo dronů.

Osobně se nedivím. Ono není příjemné, pokud vám nad hlavou u domu léta dron. Natož, kdyby měl ještě spadnout. Shrnu to tak, že dle mě se brzy dočkáme zpřísnění těchto "pravidel létání" a pokud ne brzy, tak hned po tom, co se něco stane. Než ovšem toto nastane, je na každém z nás, jak moc bezpečně budeme létat. Tak vznikla i naše myšlenka vyrábět padáky.

 

DroneWeb: Jakým směrem se podle vás bude v budoucnu ubírat vývoj dronů a záchranných prostředků pro ně? (V ČR i ve světě)

Franta: Trend ve využívání dronů je od doručovacích služeb, sledování všeho možného, až po zvyšování bezpečnosti. Mnoho z toho se řeší či zavádí dnes. Takže vývoj dronů musí jít k vyšší bezpečnosti samotných zařízení a zlepšování jejich vlastností: lehčí, vyšší nosnost, delší doba letu, zvládání náhlých situací jako je počasí. Bezpečnostní prvky se zaměřují především na samotné drony, což je v pořádku. K tomu se hledají další bezpečností opatření, když již vše toto selže, na což se zaměřujeme my.

 

DroneWeb: Co považujete za největší úspěch firmy?

Martin: Zúčastnili jsme se s naším padákem soutěže O nejlepší Start-up Technické university v Liberci a vyhráli v kategorii Technologický start-up nebo spin-off.

 

DroneWeb: Prozradíte, co připravujete nebo na čem pracujete?

Franta: Chceme, aby se náš záchranný systém spustil v případě problému i bez zásahu uživatele. Řešíme proto elektroniku, která problém detekuje.

Co se týče samotného záchranného systému, tak ho chceme nabídnout i jako stavebnici. Jinak pracujeme na e-shopu, protože nyní je koupě možná jen prostřednictvím mailové korespondence.

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:171712 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:61129 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:53222 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:28428 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more