Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Parrot Anafi zblízka: 1. Seznámení

Anafi je dron, o kterém se poslední dobou hodně mluví - a to hned z několika důvodů: má zoom, jeho kamera se může dívat i nahoru, je nejen skládací, ale i velmi skladný, není drahý. A jeho výrobce Parrot SA je zřejmě jediný evropský výrobce dronů, který dlouhodobě odolává asijské konkurenci. Rozhodli jsme se proto Anafi pro DroneWeb pořídit a důkladně ho vyzkoušet.

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU 

V Česku zatím Parrot Anafi nikdo oficiálně neprodává, jen v Alze je nabídka - ve chvílích kdy píšu tenhle článek ale pořád ještě bez udání ceny. Oficiální web výrobce stroj nabízí za 549 eur, což je při současném kursu přibližně 14 200 Kč. Pro srovnání: Mavic 2 Zoom, s nímž bývá Anafi kvůli zoomu často srovnáván, stojí na velmi levném americkém trhu 1250 USD, tedy v přepočtu 27 700 Kč. Ve skutečnosti je ovšem asi případnější srovnávat Anafi s Mavic Air - v USA za 800 USD (cca 17 760 Kč).

Kromě základního balení se Anafi také nabízí v balení Anafi Extended. Jsou v něm navíc dva další akumulátory a brašna pro celý komplet (tj. včetně ovladače a všech baterek). Stojí 699 eur.

Vzhledem k oficiálně udávaným schopnostem a parametrům Anafi to vypadá hodně zajímavě, takže jsou tohoto stroje v poslední době plné diskuse - jak už to tak bývá, rozdělené na nekritické příznivce a zavilé odpůrce. Přitom zatím neexistuje jediná česká recenze Anafi, která by šla trochu hlouběji (a upřímně řečeno, ani ty anglickojazyčné většinou nejsou nic moc).

Takže jsme stroj koupili a pustili se do testování.

 

Pro a proti

Po úspěchu revolučního DJI Mavic Pro se vynořila řada více či méně nevydařených napodobenin a Parrot Anafi někdy bývá zařazován do stejné kategorie. Jenže to není pravda. Na prvním místě proto, že Parrot SA je firma, která vznikla ve Francii už roku 1994, tedy v časech, kdy zakladateli DJI Fredu Vangovi bylo teprve 14 let a do založení současné jedničky na trhu dronů chybělo celých 12 let. U nás jsou známé především konzumní drony Parrot AR Drone a Disco, na letošním veletrhu dronů v Athénách jsem ale mohl vidět i úspěšné a zajímavé stroje Parrot pro průmyslové využití. Na rozdíl napodobenin Maviců od víceméně neznámých firem se tedy u Anafi dá předpokládat výsledek zkušeností sbíraných dlouhou řadu let (svůj první konzumní dron Parrot představil na veletrhu CES 2010).

Ale Anafi není napodobenina žádného z Maviců už na první pohled. Má nápadně štíhlý a dlouhý trup s klouby všech čtyř vyklápěcích ramen motorů uchycených v první třetině trupu. Celek tak působí poněkud hmyzím dojmem, což ještě podtrhuje kamera nikoliv pod trupem, ale před ním. A tady je (po ceně) další bod v souboji s jakoukoliv konkurencí v téhle kategorii, protože se může natočit i kolmo vzhůru.

Další výraznou výhodou oproti konkurenci ve srovnatelné ceně je kamerový zoom - sice jen digitální, ale to u videa nemusí vadit, protože vzhledem k rozlišení obrazového čipu může být zoomování do určité úrovně bezeztrátové. Pro fotografování je samozřejmě k ničemu.

Obrovskou výhodou jsou rozměry, hmotnost a skladnost (viz další text a tabulka na konci článku). Tolik tedy přednosti - ovšem jaksi papírové, tedy ty, které se dají vyčíst z internetu. Nás ale zajímala skutečnost, tím spíš, že názory na praktické výkony Anafi se v internetových diskusích velmi liší.

 

Vybalování, aneb unboxing

Vybalování nově zakoupeného produktu na YouTube je něco jako dronařská pornografie: jakási osoba (často lehce divná až nechutná) před kamerou dělá něco, co by normální člověk raději dělal sám. A ještě ke všemu nejméně první polovinu stopáže zaplní zbytečným žvaněním o samozřejmostech. Takže pojďme rovnou k věci.

První, co po otevření krabice asi každého zaujme, je šedý válec velikosti štangle takové té české hubené mortadely. Ale ve skutečnosti to je další bod pro Anafi: solidní, pevné a skoro by se dalo říct luxusní přepravní pouzdro je už v základním balení, zatímco u konkurence za něj obvykle dáte majlant. Tvar a rozměry ideální pro jakoukoliv dopravu: tohle prostě nacpete i do k prasknutí plného batohu nebo kufru, o němž jste si předtím mysleli, že se do něj už nevejde ani mrtvá myš. Přiznám se, že jsem k nadšeným internetovým výkřikům o Anafi nejdřív přistupoval s nedůvěrou, v téhle chvíli se ale moje skepse začínala lámat.

Vrhnete se tedy rovnou na pouzdro - ono toho ostatně v krabici už ani moc není: ovladač (o tom později), náhradní vrtule a návod. Ten je v podstatě k ničemu, osm obrázků nejzákladnější obsluhy na kterou byste přišli sami a spousta stran ve všech možných i nemožných jazycích o tom, co s dronem nedělat. Ale část s obrázky nezahazujte, protože na její poslední straně je QR kód, který vás navede na web podpory Parrotu.

Když otevřete zip pouzdra, objeví se před vámi vlastní dron a nadšení pokračuje: ta věc je ve složeném stavu neuvěřitelně kompaktní. Když pak Anafi vyjmete, najdete pod ním zbytek příslušenství. Není toho moc, jen USB kabel pro nabíjení a adaptér pro paměťovou kartu. Nabíječ není, protože to jde každým od mobilu, který nejspíš máte. Ve skutečnosti další plus, protože na cestách vláčíte o jeden elektronický krám méně.

To by mohlo pro dnešek stačit, v příštích dílech se podrobně seznámíme s dronem, ovladačem, ovládací aplikací FreeFlight a nakonec si i pořádně zalétáme. Především ale zhodnotíme výkony kamery, protože to je v dané kategorii pro srovnání s konkurencí nejdůležitější.

 

Parrot Anafi - základní charakteristiky dronu

hmotnost: 320 g

rozměry (složený): 244 x 67 x 65 mm

rozměry (rozložený): 175 x 240 x 65 mm

maximální rychlost: 55 km/h

max. dostup: 4500 m nad mořem

oficiálně udávaná výdrž: 25 min

rozsah provozních teplot: -10 až 40 C

oficiálně udávaný max. dosah: 4 km

akumulátor: 2700 mAh

cena: 549 eur

 

Jan A. Novák

 

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnoneděle, 16 prosinec 2018 07:50
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Filip Véle
    Filip Véle 4. 12. 2018 7:59 Odkaz Komentáře

    Hezký úvod. Já si Anafi pořídil v září jako první dron, převážně pro fotografii. Líbil se mi poměr cena/výkon a že je to jakási protiváha DJI. Jsem zvědavý na pokračování. Pro zajímavost přidám pár fotek v odkazu, většina je HDR.

Pro psaní komentářů se přihlašte