Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Parrot Anafi zblízka: 1. Seznámení

Anafi je dron, o kterém se poslední dobou hodně mluví - a to hned z několika důvodů: má zoom, jeho kamera se může dívat i nahoru, je nejen skládací, ale i velmi skladný, není drahý. A jeho výrobce Parrot SA je zřejmě jediný evropský výrobce dronů, který dlouhodobě odolává asijské konkurenci. Rozhodli jsme se proto Anafi pro DroneWeb pořídit a důkladně ho vyzkoušet.

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU 

V Česku zatím Parrot Anafi nikdo oficiálně neprodává, jen v Alze je nabídka - ve chvílích kdy píšu tenhle článek ale pořád ještě bez udání ceny. Oficiální web výrobce stroj nabízí za 549 eur, což je při současném kursu přibližně 14 200 Kč. Pro srovnání: Mavic 2 Zoom, s nímž bývá Anafi kvůli zoomu často srovnáván, stojí na velmi levném americkém trhu 1250 USD, tedy v přepočtu 27 700 Kč. Ve skutečnosti je ovšem asi případnější srovnávat Anafi s Mavic Air - v USA za 800 USD (cca 17 760 Kč).

Kromě základního balení se Anafi také nabízí v balení Anafi Extended. Jsou v něm navíc dva další akumulátory a brašna pro celý komplet (tj. včetně ovladače a všech baterek). Stojí 699 eur.

Vzhledem k oficiálně udávaným schopnostem a parametrům Anafi to vypadá hodně zajímavě, takže jsou tohoto stroje v poslední době plné diskuse - jak už to tak bývá, rozdělené na nekritické příznivce a zavilé odpůrce. Přitom zatím neexistuje jediná česká recenze Anafi, která by šla trochu hlouběji (a upřímně řečeno, ani ty anglickojazyčné většinou nejsou nic moc).

Takže jsme stroj koupili a pustili se do testování.

 

Pro a proti

Po úspěchu revolučního DJI Mavic Pro se vynořila řada více či méně nevydařených napodobenin a Parrot Anafi někdy bývá zařazován do stejné kategorie. Jenže to není pravda. Na prvním místě proto, že Parrot SA je firma, která vznikla ve Francii už roku 1994, tedy v časech, kdy zakladateli DJI Fredu Vangovi bylo teprve 14 let a do založení současné jedničky na trhu dronů chybělo celých 12 let. U nás jsou známé především konzumní drony Parrot AR Drone a Disco, na letošním veletrhu dronů v Athénách jsem ale mohl vidět i úspěšné a zajímavé stroje Parrot pro průmyslové využití. Na rozdíl napodobenin Maviců od víceméně neznámých firem se tedy u Anafi dá předpokládat výsledek zkušeností sbíraných dlouhou řadu let (svůj první konzumní dron Parrot představil na veletrhu CES 2010).

Ale Anafi není napodobenina žádného z Maviců už na první pohled. Má nápadně štíhlý a dlouhý trup s klouby všech čtyř vyklápěcích ramen motorů uchycených v první třetině trupu. Celek tak působí poněkud hmyzím dojmem, což ještě podtrhuje kamera nikoliv pod trupem, ale před ním. A tady je (po ceně) další bod v souboji s jakoukoliv konkurencí v téhle kategorii, protože se může natočit i kolmo vzhůru.

Další výraznou výhodou oproti konkurenci ve srovnatelné ceně je kamerový zoom - sice jen digitální, ale to u videa nemusí vadit, protože vzhledem k rozlišení obrazového čipu může být zoomování do určité úrovně bezeztrátové. Pro fotografování je samozřejmě k ničemu.

Obrovskou výhodou jsou rozměry, hmotnost a skladnost (viz další text a tabulka na konci článku). Tolik tedy přednosti - ovšem jaksi papírové, tedy ty, které se dají vyčíst z internetu. Nás ale zajímala skutečnost, tím spíš, že názory na praktické výkony Anafi se v internetových diskusích velmi liší.

 

Vybalování, aneb unboxing

Vybalování nově zakoupeného produktu na YouTube je něco jako dronařská pornografie: jakási osoba (často lehce divná až nechutná) před kamerou dělá něco, co by normální člověk raději dělal sám. A ještě ke všemu nejméně první polovinu stopáže zaplní zbytečným žvaněním o samozřejmostech. Takže pojďme rovnou k věci.

První, co po otevření krabice asi každého zaujme, je šedý válec velikosti štangle takové té české hubené mortadely. Ale ve skutečnosti to je další bod pro Anafi: solidní, pevné a skoro by se dalo říct luxusní přepravní pouzdro je už v základním balení, zatímco u konkurence za něj obvykle dáte majlant. Tvar a rozměry ideální pro jakoukoliv dopravu: tohle prostě nacpete i do k prasknutí plného batohu nebo kufru, o němž jste si předtím mysleli, že se do něj už nevejde ani mrtvá myš. Přiznám se, že jsem k nadšeným internetovým výkřikům o Anafi nejdřív přistupoval s nedůvěrou, v téhle chvíli se ale moje skepse začínala lámat.

Vrhnete se tedy rovnou na pouzdro - ono toho ostatně v krabici už ani moc není: ovladač (o tom později), náhradní vrtule a návod. Ten je v podstatě k ničemu, osm obrázků nejzákladnější obsluhy na kterou byste přišli sami a spousta stran ve všech možných i nemožných jazycích o tom, co s dronem nedělat. Ale část s obrázky nezahazujte, protože na její poslední straně je QR kód, který vás navede na web podpory Parrotu.

Když otevřete zip pouzdra, objeví se před vámi vlastní dron a nadšení pokračuje: ta věc je ve složeném stavu neuvěřitelně kompaktní. Když pak Anafi vyjmete, najdete pod ním zbytek příslušenství. Není toho moc, jen USB kabel pro nabíjení a adaptér pro paměťovou kartu. Nabíječ není, protože to jde každým od mobilu, který nejspíš máte. Ve skutečnosti další plus, protože na cestách vláčíte o jeden elektronický krám méně.

To by mohlo pro dnešek stačit, v příštích dílech se podrobně seznámíme s dronem, ovladačem, ovládací aplikací FreeFlight a nakonec si i pořádně zalétáme. Především ale zhodnotíme výkony kamery, protože to je v dané kategorii pro srovnání s konkurencí nejdůležitější.

 

Parrot Anafi - základní charakteristiky dronu

hmotnost: 320 g

rozměry (složený): 244 x 67 x 65 mm

rozměry (rozložený): 175 x 240 x 65 mm

maximální rychlost: 55 km/h

max. dostup: 4500 m nad mořem

oficiálně udávaná výdrž: 25 min

rozsah provozních teplot: -10 až 40 C

oficiálně udávaný max. dosah: 4 km

akumulátor: 2700 mAh

cena: 549 eur

 

Jan A. Novák

 

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnoneděle, 16 prosinec 2018 07:50
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

  • Filip Véle
    Filip Véle 4. 12. 2018 7:59 Odkaz Komentáře

    Hezký úvod. Já si Anafi pořídil v září jako první dron, převážně pro fotografii. Líbil se mi poměr cena/výkon a že je to jakási protiváha DJI. Jsem zvědavý na pokračování. Pro zajímavost přidám pár fotek v odkazu, většina je HDR.

  • LesJeno
    LesJeno 1. 8. 2019 16:41 Odkaz Komentáře

    Canada Metformin No Prescription Amoxicillin Dosage Level Achat Kamagra Voir Le Profil Come Comprare Farmaci On Line

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.