Informační portál o světě bezpilotních prostředků

V Athénách skončilo DRONE Expo 2018

Dnes (tj. v neděli 20. května) v Athénách skončil druhý ročník veletrhu DRONE Expo 2018. Akce sice poměrně nevelká, ale přesto zajímavá. A protože jsem tam byl, je tu pár příhod, fotografií a postřehů. Později se na DroneWebu budeme některeými tématy veletrhu zabývat podrobněji.

 V propozicích sice byla cesta na DRONE Expo dokonale popsaná, já ale věřil, že znám lepší - a najednou jsem se s fotobrašnou přes rameno ocitl na něčem, co nebezpečně připomínalo vojenské letiště. Pamětliv dvou Čechů před několika lety uvězněných v podobné situaci jsem se snažil dostat co nejrychleji pryč, ale nějak se nedařilo. Už jsem se smiřoval s tím, že v nějakém lapáku dostanu příležitost se zdokonalit v nejlidovější formě řečtiny, když mi ze svízelné situace velmi ochotně pomohlo několik místních lidí.

Ani pak ale nebylo vyhráno. Ocitl jsem se v jakémsi opuštěném olympijském areálu, kde prázdné pavilony s rozbitými okny střídaly plochy rozpraskaného betonu, z jehož trhlin vyrážel plevel - tady na jihu ovšem patřičně exotický, takže u nás by byl ozdobou každého květináče. Jinak ale názorná ukázka toho, proč nevyhazovat peníze na rádoby sportovní megaakce typu olympijských her...

Začínalo to vypadat, že jsem se stal obětí nějakého vtipu a žádné DRONE Expo neexistuje, když mi opět pomohli místní. Tentokrát to byla pohledná policistka - a já se konečně ocitl na athénském veletrhu dronů.

Hala Fencing Center, kde se akce konala, je ostrovem života v umírajícím olympijském areálu. Na dohled je z jedné strany ono zmíněné letiště, z druhé strany moře s příjemnými plážemi - a mezi tím pobřežní komunikace s moderní tramvajovou linkou, takže jsem si mohl bloudění ušetřit. Budova Fencing Center je tak obrovská, že pořadatelé téma dronů spojili s tématem zabezpečovací techniky - šlo tedy vlastně o dva veletrhy v jednom. V některých stáncích se ostatně obě témata docela vhodně prolnula.

Popravdě, dronů tu bylo o poznání méně než všelijakých senzorů, kamer, hlídacích systémů a dalšího náčiní Velkého Bratra. Odhadoval bych to tak na 20 droních stánků. Kdybych  měl athénskou akci  porovnat s Dronfestem v Plzni, tak jsem v pokušení říct, že Plzeň výrazně vede, i když zaměření je podobné: hlavně domácí distributoři zahraničních produktů a firmy používající drony k nejrůznějším aktivitám.

Největší plochu samozřejmě zabíralo DJI a jím pověřené místní firmy. Větší překvapení bylo, že na hodně stáncích vystavovali produkty Parrot. Ledacos nasvědčuje tomu, že firma se má čile k světu a zasloužila by si i u nás větší pozornost.

Jinak tu nechybí školy létání, servisní podniky, firmy zabývající se nejrůznějšími aplikacemi s drony a podobně. Pěkně jsem si ale popovídal i s pánem, který prodává stroje vlastní konstrukce - a velmi povedené. Jak už jsem zmínil v úvodu, časem se chci k některým námětům z DRONE Expo 2018 vrátit podrobněji.

Athénská akce se pořádá jednou za dva roky a letošní byla druhá. První ročník jsem neviděl, ale podle webu mi připadalo, že ten letošní je poněkud úspornější. Říká se, že o budoucnosti veletrhů rozhoduje třetí ročník, doufejme tady, že tím letošním se DRONE Expo šťastně odrazilo do roku 2020.

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:140483 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:45562 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19480 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:18889 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more