Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI se chystá vypustit do světa Mavic Mini

Přední světový výrobce konzumních dronů DJI před časem ukončil výrobu svého nejmenšího typu Spark - a od té doby dronařská veřejnost očekává, co ho nahradí. Už v létě kolovaly zvěsti o představení nového miniaturního stroje, ale nic se nestalo. Nyní však četnost tvrzení o brzkém příchodu dronu jménem DJI Mavic Mini opět sílí. Že by...?

Že Mavic Mini dříve nebo později přijde, je prakticky jisté z jednoho zásadního důvodu: nová celoevrospká legislativa zvýhodňuje drony s hmotností pod 250 gramů - a po ukončení výroby Sparku nemá DJI v této kategorii co nabídnout. Jejím nejmenším produktem je nyní Mavic Air, jehož hmotnost ovšem činí 430 gramů a vlajková loď Mavic 2 dokonce váží více než 900 gramů. Můžete namítnout, že Evropa není v globálním měřítku zrovna rozhodující trh, ovšem hranice 250 gramů platí už nyní i v USA (do této hmotnosti se tam nepožaduje registrace) a dá se očekávat, že v podmínkách neustálého zpřísňování předpisů na ní přistoupí i jinde.

Je tu ale přinejmenším ještě jeden důvod se domnívat, že DJI takový dron připravuje, a tím je cena. Mavic Air nepatří mezi levné stroje (na českém trhu přes 20 tisíc korun), o Mavic 2 ani nemluvě. Přitom se stále častěji objevují konkurenční kapesní drony, které jsou násobně levnější. Do kvality produktů DJI sice zatím mají dost daleko, ale to nemusí trvat věčně.

Z uvedeného už se dají odvodit některé údaje o novém stroji: malé rozměry, hmotnost pod 250 gramů a cena někde na úrovni Sparka. Ostatní jsou v dané chvíli jen spekulace, protože webu DJI zatím ani nenaznačuje. Přesto se objevují tvrzení, že Mavic Mini bude představen už 30. října a přijde na vánoční trh. Naproti tomu skeptici říkají, že se tak stane až po Novém roce.

Předpokládané technické specifikace uváděné zahraničními dronařskými a fotografickými servery jsou zatím nejspíš produktem věštění z křišťálové koule, nicméně proč se s nimi neseznámit - porovnání se skutečností jistě bude zábavné.

Udává se například, že hmotnost Mavic Mini bude 245 gramů, rozměry 140 x 140 x 53 mm a úhlopříčný rozměr rozloženého dronu bez vrtulí bude 170 mm. Maximální letová doba dosáhne 18 minut, maximální rychlost okolo 50 km/h. Dosah ovladače v evropské normě EC bude okolo 3 km, v americké FFC okolo 5 km.

Zajímavé jsou především "uniklé" informace o schopnostech kamery. Má mít čip 1/2,3" s 12 megapixely. Ohnisková vzdálenost objektivu bude představovat ekvivalent 35 mm kinofilmové kamery. Maximální rozlišení videa dosáhne 4K (3840x2160) při 30 fps, maximální bitrate 60 Mps.

Pokračovat v neověřených informacích dál asi nemá cenu - a až se objeví ty oficiální, samozřejmě je tu najdete.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:154021 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:52501 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:24140 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:22950 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more