Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI potvrdila, že nový Phantom 4 RTK není fake

Koncem minulého roku se na internetu objevily snímky dronu DJI Phantom 4P s podivnou boulí na hřbetě doprovázené tvrzením, že jde o novou verzi Phantomu. Rozpoutala se diskuse, jestli to je fake nebo realita. Nedávno jí společnost DJI ukončila prohlášením, že fotografie jsou pravé a ukazují nový Phantom 4 RTK (Real-Time Kinematics)

Už samotná zkratka RTK (Real-Time Kinematics) naznačuje o co jde: kinematika je obor zabývající se (zjednodušeně řečeno) přesným popisem pohybu objektů. Phantom 4 RTK tedy bude umožňovat mimořádně precizní řízení pomocí satelitních navigačních systémů GNSS. Potřeba takového stroje se zdůvodňuje skutečností, že v některých zemích jsou pro velké profi- drony vyžadovány speciální licence. Phantom 4 RTK by proto firmám umožnil mít stroj s profesionálními schopnostmi za nižší cenu a s menší administrativní zátěží.

DJI předvedla Phantom 4 RTK v Číně a vydala k tomu následující prohlášení: "...Phantom 4 RTK je stále jen prototyp a zatím nemáme časový rozvrh jeho uvedení na trh. Využívá kameru s rozlišením 20 mpx - stejnou jaká je na Phantomu 4 Pro, systém je ale doplněn modulem pro přesnou satelitní navigaci pomocí systémů GNSS. Je určen především pro mapování a mapovací aplikace, které vyžadují přesnost v řádu centimetrů i při následném zpracování."

Nová verze Phantomu byla k vidění i na lednovém veletrhu CES 2018. Výrobce při té příležitosti naznačil, že Phantom 4 RTK na trh určitě přijde a zřejmě to nepotrvá moc dlouho. Ještě předtím se chystá zveřejnit i další údaje, včetně ceny.

Technologii RTK už společnost DJI ve svém sortimentu má - jak implementovanou v dronech pro průmyslové využití (je jí vybaveny některé stoje řady Matrice  například DJI Matrice 600 nebo Matrice 210 RTK), tak v řídících jednotkách řady A3, i jako samostatné moduly D-RTK. Její uplatnění v levnějším Phantomu 4 Pro by nejen zpřístupnilo mapovací a jiné přesné aplikace méně solventním subjektům, ale také usnadnilo jejich uplatnění tam, kam doprava rozměrných průmyslových dronů nebyla jednoduchá. Současně ale nejspíš také zamotá hlavu menším firmám, které se živí zakázkovou výrobou průmyslových dronů pro speciální využití.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Daniel BENEŠ
    Daniel BENEŠ 23. 3. 2018 12:12 Odkaz Komentáře

    Z pohledu legislativy, je to zatím ovšem jedno. Pro ní je to stále UAV. A jestli má RTK, nebo bflmpsvz je jí fuk. takže pokud tyto UAV přijdou na trh (očekávám 1-2 roky) a bude tlak na změnu zákona, tak si pak další 1-3 roky počkáme. A tvrdím, že lobbistické tlaky zaběhlých firem jako např. pana Lněničky na úřad civilního letectví budou velké. Protože to bude on kdo takové změny pak bude navrhovat a zavádět a vazby těchto firem ("kamarádšafty") jsou již teď velké. A nepotřebují na trhu zase a opět někoho, kdo jim bude brát kšefty tzv. "za flašku" a ne desítky tisíc.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175739 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63032 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:58287 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29781 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more