Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Světové prodeje spotřebitelských dronů dramaticky rostou

Ještě před několika málo lety se zdálo, že bezpilotní létající prostředky (UAV) jsou a dlouho budou jen záležitostí armády nebo speciálního využití - a dnes je může mít prakticky každý. Drony představují jeden z nejvýraznějších technologických fenoménů posledních let a objemy jejich prodejů dramaticky rostou.

Kategorie běžně dostupných dronů z největší části používané pro hobby (jako český ekvivalent mě napadá jen odporný výraz "volnočasové aktivity") představuje největší překvapení v segmentu UAV, protože její existenci neočekávali ani nejodvázanější proroci technického pokroku.

V anglickojazyčné literatuře bývá tato kategorie od vojenských strojů odlišena termínem consumer drones, což ale převedeno do češtiny příliš připomíná konzumní lihovinu nebo konzumní brambory. Jenže článek je právě jen o ní, takže si tu vystačíme s prostým termínem "dron", přestože jeho skutečný význam je mnohem širší.

 

Svět plný dronů

Podle agentury Gartner se během roku 2016 prodalo na celém světě 2,2 miliony dronů, což oproti předchozímu roku představovalo nárůst o 60 procent.

Celková hodnota prodeje se vyšplhala na 4,5 miliard dolarů (zvýšení oproti roku 2015 o 36 procent), zatímco podle Business Insider to bylo 8,5 miliard USD.

Nejvíc strojů kategorie hobby se podle Consumer Technology Association (CTA) prodalo ve Spojených státech, kde si novou hračku z prodejny odneslo 1,1 miliónu lidí (předešlý rok "jen" 1, 1 milionu). Gartner naproti tomu uvádí pro rok 2017 prodej 825 000 kusů v USA.

U Federal Aviation Association (FAA, americká obdoba českého Úřadu pro civilní letectví) je k letošnímu roku zaregistrováno téměř 800 000 operátorů dronů.

U českého Úřadu pro civilní letectví registrují více než čtyři stovky strojů a přibližně 250 držitelů oprávnění pro jejich komerční využití. To je ale jen zlomek skutečného počtu, protože majitelé z kategorie hobby se u nás registrovat nemusí

.

DJI válcuje konkurenci

Rozdíly v číslech týkajících se prodejů jsou velké, navíc některým komentátorům se nezdá, že by polovina připadala na USA. Odborníci se ale domnívají, že příčina je v metodice sběr dat.

Některé průzkumy totiž nepočítají s hračkami nejnižší hmotnostní kategorie (pod 250 gramů) a některá čísla jsou získávána pomocí internetu, tedy jen od těch uživatelů, kteří se po koupi zaregistrovali on-line. Jedno je ale jisté: dronů je moc.

A ještě jich bude přibývat, protože podle BI Intelligence (analytické sekce Business Insider) by hodnota prodejů v roce 2021 měla dosáhnout 12 miliard dolarů.

Jde tedy o lukrativní segment trhu, který by měl lákat stále nové výrobce. Trend je ale přesně opačný: podle konzultační agentury Forrest & Sullivan ovládla 70 procent světového trhu komerčních a "konzumních" dronů čínská firma DJI (Podle jiných zdrojů jde sice jen o 50 procent). Fenomén DJI je natolik výrazný, že o něm připravujeme samostatný článek.

Další vývoj perspektivního odvětví nyní závisí především na legislativě. Ta současná (u nás i jinde) představuje spíš improvizaci snažící se rychle reagovat na příchod nečekané technologie, komplexnější předpisy by měly v Evropě i v USA přijít okolo roku 2019.

Na jejich podobě záleží, jestli z oboru s tak obrovskými možnostmi něco budeme mít, nebo jestli se definitivně odstěhuje do Asie.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:146081 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:48470 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:20518 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:20261 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more