Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kalašnikov vsadil na drony

Kalashnikov Group, nástupce výrobce legendární útočné pušky známé jako kalašnikov (AK-47) nespoléhá jen na ruční zbraně. V poslední době vsadil na perspektivní segment bezpilotních létajících prostředků a vyvinul několik typů netradičně pojatých dronů i zbraní proti nim.

"Ohledně jednoduchosti a spolehlivosti v terénu nemáme na světě konkurenci," tvrdí šéf leteckého oddělení Kalashnikov Group Nikita Zacharov. "Podle stejných zásad jsme vyvinuli i drony, z nichž první naši zákazníci právě dostávají. Zaměřujeme se hlavně na tiché stroje s dlouhou výdrží ve vzduchu, což je pro obranné a bezpečnostní agentury rozhodující měřítko"

Drony vyvinuté sekcí ZALA Aero se spíš než dnes běžným kvadrokoptérám podobají leteckým modelům. Například menší ZALA-421-08 má rozpětí křídel 80 centimetrů, váží 1,7 kilogramu a dokáže létat 90 minut. Větší ZALA 421-16E2 má rozpětí 1,6 metru, hmotnost necelé 4 kilogramy a vydrží ve vzduchu dvě hodiny. Všechny se vypouštějí hozením z ruky a přistávají na padáku.

Naproti tomu velký ZALA-421-16E5 se vypouští ze speciálního katapultu, protože jeho maximální vzletová hmotnost se blíží 30 kilogramům a má pětimetrové rozpětí. Ve vzduchu vydrží až 7 hodin. Součástí výbavy dronů ZALA je kamera se zoomem a termokamera, u některých typů je možné přidávat další zařízení. Jsou určené především pro průzkum v blízkosti bojových operací.

Koncepce ani výkony dronů z továren Kalashnikov Group nejsou nijak převratné - podobné stroje měly armády nejvyspělejších států už před řadou let. Kalashnikov Group zjevně sází na dobrou pověst legendární útočné pušky: stejně jako ona mají její drony mají válcovat konkurenci jednoduchostí, nízkými nároky na údržbu i obsluhu a nejspíš také cenou.

Kromě toho se ale letecká sekce Kalashnikov Group pustila do mnohem obtížnějšího úkolu: vyvíjí stroj, který unese člověka. Výrobce ho prezentuje jako létající motocykl, ve skutečnosti jde o multikoptéru s osmi páry vrtulí, z nichž každou pohání vlastní střídavý elektromotor. Podrobnější technické informace nejsou k dispozici, výrobce pouze uvedl, že stroj by mohl jít do prodeje už letos a k jeho řízení nebude třeba piltní licence. Pravděpodobně tedy výška letu nepřekročí několik málo metrů, kdy bude vztlaku pomáhat takzvaný přízemní efekt. Nasvědčují tomu i zveřejněná videa z letů v tovární hale. Pro akce v těžkém terénu může být takový stroj vynikajícím pomocníkem, důležitá je ovšem jeho výdrž a nosnost.

Kalashnikov Group nezapomněl ani na obranu proti dronům. Jeho systém MP-514K je modulární zařízení s vzájemně zaměnitelnými rušičkami signálu satelitní navigace, řídícího signálu a dalšími zářiči, které údajně vyřadí z provozu jakýkoliv bezpilotní systém. V září také představil speciální pušku REX-1 určenou k likvidaci bezpilotních prostředků, která sice vypadá jako kulomet, dron ale přinutí přistát bez střel. Vyžaduje ovšem napájení z elektrické sítě nebo z výkonného akumulátoru.

"Naše radiomagnetické dělo ovládne řídící a kontrolní kanály většiny běžně dostupných dronů," tvrdí Nikita Zacharov. "Snadno vyměnitelné elektromagnetické a infračervené jednotky odruší signály ze všech současných satelitních navigačních systémů."

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:104133 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:32498 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:15905 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:12100 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more