Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dron Agras MG-1S: práškovací letadlo pro každého

Práškovací letadla se sice dostala i do umění (Vesničko má středisková, Jožin z bažin...), jejich éra ale pomalu končí, protože je z oblohy vytlačují bezpilotní prostředky. K nejúspěšnějším patří oktokoptéra Agras MG-1S z produkce firmy DJI.

Provádění pozemních postřiků zemědělských ploch je pomalé, technika poškozuje porosty a utužuje půdu, letadla jsou zase drahá a náročná na přípravu akce i kvalifikaci personálu. Naproti tomu dron zkonstruovaný speciálně pro práci v zemědělství odvede stejnou práci rychle, relativně levně a bez nutnosti do zemědělských kultur vstupovat. Další výhodu představuje, že je rentabilní i při ošetřování menších ploch, kde by se velká technika nevyplatila a ruční postřik by byl náročný na lidskou práci (o možných zdravotních rizicích ani nemluvě).

Oktokoptéra Agras MG-1S představuje pro nasazení v zemědělství ideální volbu - už proto, že její výrobce DJI je světovou jedničkou v produkci komerčních dronů. Stroj o rozměrech 147 x 147 x 48 centimetrů (bez vrtulí) má standardní vzletovou hmotnost 23,8 kilogramů a jako užitečný náklad nese nádrž o objemu 10 litrů. Rozstřikování pracovní látky dvěma tryskami zajišťuje dvojice čerpadel, přičemž řídící jednotka dronu se sama stará o to, aby byl postřik stejnoměrný nezávisle na rychlosti letu. Trojice senzorů přitom stroji umožňuje přesně kopírovat terén i na nerovných pozemcích.

Výhodou stroje je inteligentní řízení, které maximálně usnadňuje jeho přípravu k letu i vlastní pilotáž. Operátorovi stačí pouze s ovládací jednotkou obejít pozemek, přitom svou trasu uložit do její paměti a dron poté podle těchto údajů letí. Je také možné na ovladači už před letem zvolit režim postřiku. Zkušenosti s provozem Agras MG-1S ukazují, že za den zvládne ošetřit přibližně 20 až 45 hektarů porostu.

Podmínky v zemědělství vyžadují odolnou techniku nenáročnou na údržbu a servis - a takový je i Agras MG-1S. Systémy jsou navržené tak, aby jejich případná výměna byla snadná a rychlá. Ekonomika provozu dronu přitom dělá letecký postřik dostupný i podnikům, které si klasickou techniku nemohou dovolit. Ještě menší farmy si ho mohou pronajímat i s obsluhou od specializovaných firem, pro které může jít o velmi zajímavý obor podnikání. 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175060 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57363 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more