Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Obří stroje: multikoptéra vyzdvihla 61 kilogramů

Oficiální světový rekord v nosnosti multikopér vvytvořili studenti Univerzity od Oslo, když jimi zkonstruovaný stroj vyzdvihl do vzduchu zátěž 61 kilogramů. Obří stroj se tak dostal do Guinessovy knihy rekordů v kategorii dálkově řízených multikoptér.

Konstruktéři dali svému výtvoru přiléhavý název Megacopter; jde o rám z duralových a překližkových dílů, na němž je připevněno 8 hexakoptér a dalších 13 motorů. Celkem tu je tedy 48 motorů s vrtulemi. Celková hmotnost s akumulátorem a bez nákladu je 76, 6 kg. Z toho vyplývá i maximální hmotnost nákladu, protože podle předpisů Evropské agentury pro bezpečnost letectví smí být celková startovní hmotnost bezpilotního stroje maximálně 150 kilogramů. Zprávy o rekordu připomínají, že hmotnost nákladu se blíží hmotnosti člověka, což naznačuje konečný cíl vývoje Megacopteru.

"Používáme akumulátory LiPo firmy Gens, celkem 24 kusů po šesti článcích s kapacitou 5000 mAh," prozradil Henning Pedersen, člen konstrukčního týmu a jeden ze dvou "pilotů", kteří Megacopter ovládali při rekordním pokusu. "To stačí na let v trvání tří až šesti munut. Můžeme ale počet akumulátorů zdvojnásobit, čímž bychom současnou hmotnost stroje zvýšili o 20 kilogramů."

Stavba obří multikoptéry studentům trvala 18 měsíců. Rekordní let se uskutečnil už loni v říjnu, jeho uznávání však chvíli trvá a oficiálně byl tedy oznámen teprve nyní.

Jednou z podmínek uznání rekordu je udržení zátěže ve vzduchu po dobu alespoň 30 vteřin, přičemž předchozí rekord obnášel 60 kilogramů. Norský tám nejdříve Megacopter zatížil 73 kilogramy (tedy stejnou zátěží, jaká je jeho prázdná hmotnost), kvůli technickým problémům ale musel 12 kilogramů odstranit. V oficiální registraci Megacopteru se uvádí celková maximální hmotnost 149,9 kilogramů, můžeme tedy čekat další pokusy o rekord.

Norští studenti nejsou jediní, kdo se o něco podobného snaží. Obří multikoptéry směřující k pilotovaným strojům vyvíjí také maďarský tým Flike, který staví trikoptéru jejíž maximální udávaná hmotnost včetně nákladu je 240 kg. Další konstrukční tými jsou ve Velké Británii (stroj Quadro UAS s nosností 59 kg) a v Singapuru (National University of Singapore, jejichž multikoptéra má s nákladem 70 kg vydržet ve vzduchu 5 minut).

Ani to není všechno, protože další týmy a jednotlivci úspěšně pracují mimo oficiální pozornost - jak dosvědčilo i nedávné video na YouTube, na němž anonymní nadšenec vystupující pod přezdívkou Gasturbine 101 úspěšně pilotuje monstrózní multikoptéru Swarm několik desítek centimetrů až pár metrů nad zemí. Podle jeho údajů pod videem má Swarm maximální hmotnost 164 kg a výdrž okolo 10 minut, "oficiální" výtvory tedy ve všech směrech převyšuje. Stroj má 54 dvojic protiběžných motorů s vrtulemi s celkovým příkonem 22 kW.

Video: Anonymní Swarm překonává všechny oficiální týmy

 

Video

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:94742 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:29319 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:14869 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 4. Výhody a zr…

01-05-2016 Hits:10538 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Zatímco gyroskop (přesněji řečeno senzor zrychlení) je nezbytnou součástí každého dronu, G... Read more