Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Nejlepší drony 2019

Žebříčky jsou vždycky ošemetná věc,  přesto server PCmag jeden takový vytvořil z dronů vyskytujících se na trhu roku 2019. O výběru a pořadí se dá diskutovat, ale přesto není zas tak nezajímavé si přečíst, co o současném sortimentu soudí redaktoři magazínu orientovaného na počítačové geeky, tedy nikoliv přímo na dronaře.

V žebříčku PCmag jsou pohromadě drony naprosto odlišných kategorií, současně je ale u každého také uvedeno, pro jaké uživatele je stroj určený. Nechybí ani klady a zápory z pohledu autora, takže i když o pořadí by se dalo s úspěchem pochybovat, žebříček opravdu nabízí celkem objektivní pohled na špičku letošního trhu. A v neposlední řadě také poskytuje základní orientaci začátečníkům a těm, kdo přemýšlejí o nákupu svého prvního stroje.

Takže kterým se dostalo té cti?

 

DJI Mavic 2 Pro

 

První místo žebříčku obsazené dronem DJI Mavic 2 Pro asi nikoho zasvěcenějšího nepřekvapí. PCmag kladně hodnotí kvalitu videí a fotografií, výdrž, kompaktní skládací konstrukci a senzory překážek. Nelíbí se vysoká cena, malá kapacita interní paměti a nepodpora formátu DCI.

Poslední dva nedostatky mě netrápí, v ostatním nezbývá než souhlasit.

 

DJI Inspire 2

 

Aniž by autor žebříčku zmínil, že DJI Inspire 2 přestavuje úplně jinou kategorii, tak oceňuje zaměnitelnost výkonných kamer a konstrukci z hliníkové slitiny. Poněkud paradoxně se ale vyhrazuje proti tomu, že zpracovávat soubory z vysoce výkonných kamer mohou zpracovávat jen vysoce výkonné počítače. A pochopitelně do sloupce mínusů spadla i cena.

Osobně si myslím, že DJI určený profesionálům do žebříčku vůbec nepatří. Jistěže si ho může koupit i amatér, kterému už se nevejdou tisícovky do slamníku, ale pochybuji, že to některý udělá. Rozměrný, těžký, velmi drahý a v neposlední řadě i nápadný Inspire už dneska nemá "hobíkům" moc co říct.

 

Autel Robotic EVO

 

Na třetí příčku se překvapivě prodral Autel Robotic EVO - stroj, který nepochází z dílny DJI. Žebříček oceňuje prakticky stejné věci jako u Mavic 2 Pro, nelíbí se méně bezpečnostních prvků a pak už jen pár nepodstatných drobností. PCmag kupodivu nezmiňuje jeho největší výhodu, jíž je relativně nízká cena.

 

DJI Mavic 2 Zoom

 

Asi nepřekvapí, že u stroje DJI Mavic 2 Zoom se kromě zoomu hodnotí kladně i záporně stejné věci jako u Mavic 2 Pro - vždyť je to stejný stroj jen s jinou kamerou a tím pádem trochu nižší cenou.

 

Parrot Anafi

 

Parrot Anafi... a máme tu další dron, který není od DJI. Za klady se v článku berou malé rozměry, 4K video a nabíjení přes USB. Vadí absence detektorů překážek a to, že digitální zoom snižuje kvalitu 4K videa.

Můj osobní názor je, že k dalším kladům patří tichý let a slušný poměr cena/výkon. Naproti tomu pro video je i digitální zoom přínosem, tím spíš, že 4K pořád ještě nechtějí ani profesionální televize.

 

DJI Mavic Air

 

U DJI Mavic Air se oceňují malé rozměry, vysoký bitrate nahrávání videa a možnost pořizování panoramatických snímků. Jako minus se hodnotí nemožnost nabíjení přes USB, tvrdí se také, že sestavování panoramat je poněkud obtížné.

 

DJI Spark

 

Další kapesní dron od DJI - DJI Spark - se do žebříčku dostal i navzdory tomu, že jeho výroba a podpora byla ukončena. Autor kladně hodnotí rozměry, možnost ovládání jen mobilem nebo gesty. K záporům přiřadil omezenou výdrž a dolet a rozlišení videa jen do 1080p.

Můžete s tím nesouhlasit (mě osobně třeba ovládání gesty jako nějaká podstatná přednost nepřipadá), ale ono je to už vlastně jedno...

 

Ryze Tello

 

Pozoruhodný vskutku kapesní dron Ryze Tello se líbí díky nízké ceně, snadné obsluze a možnosti programování v jazyku Scratch. Vadí absence navigace GPS, nízké rozlišení kamery a nevelký dolet.

- -

Asi nejste sami, komu hodnocení připadá - mírně řečeno - povrchní a dokonale ilustruje úsloví "srovnávat jablka s hruškami". Nicméně situaci na trhu docela dobře odráží. Pokud se ale chcete o uvedených dronech dovědět víc, nepřehlédněte odkazy k podrobnějším hodnocením jednotlivých strojů.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:155099 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:53275 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:25302 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:23350 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more