Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Čím se liší nový Mavic Pro Platinum od Mavic Pro

Minidron DJI Mavic Pro představoval revoluci, ale jeho výrobce nyní na trh uvedl novou verzi Mavic Pro Platinum, která se naopak od svého předchůdce zdánlivě téměř neliší. Jediné, čeho si zájemce okamžitě všimne, je vyšší cena, takže ho nejspíš budou zajímat i další méně patrné rozdíly. Tím spíš, že původní levnější verze Mavic Pro se stále prodává.

Na první pohled se verze Platinum od původní verze liší jen stříbřitou barvou - což ovšem asi jen pro málokoho bude důvod dát za ni o 4000 korun víc.

Oficiální web společnosti DJI uvádí jen dva významné rozdíly: tišší let a delší výdrž ve vzduchu. Důležitá je také informace, podle které je možné ve verzi Pro i Platinum používat stejné akumulátory - což ale vyvolává otázku, jak tedy bylo docíleno delšího letu. Takže se pojďme na tato vylepšení podívat trochu blíž.

 

Létá potichu

Tišší let je nepochybně velká výhoda, protože vrčení dronů mnoho lidí znervózňuje. Už Mavic Pro v tomto směru představoval výhodu, nejen proto, že je menší, ale i proto, že díky malé hmotnosti je méně hlučný. Nervózní nepřátelé dronů tedy ani nemuseli postřehnout, že v jejich okolí něco takového létá.

U Mavic Pro Platinum uvádí DJI ztišení oproti verzi Pro o 4 decibely, což zdánlivě není mnoho - jenže decibel je logaritmická veličina, takže v tomto případě je to o 60 procent. A to už stojí za pozornost.

Tišší let je docílen především jiným tvarem konců vrtulí, což představuje další vizuálně patrný rozdíl oproti předešlému modelu. Naskýtá se proto otázka, jestli by stejný efekt nemělo jejich nasazení na starší Mavic Pro, protože uchycení je stejné.

Osobně jsem to nezkoušel a asi ani nebudu, protože některé názory z diskusí jsou poněkud znepokojující. Když je v krátkosti shrnu: k určitému snížení sice dochází, ale systém prý nasazení pozná a v případě reklamací díky tomu propadá záruka. Netvrdím, že to tak je, jen prodávám, jak jsem koupil.

Věřím ale, že efekt nových vrtulí na starším modelu opravdu bude menší, protože Mavic Pro Platinum prodělal také jednu změnu, která není vidět: má nové regulátory. A tím se dostáváme k druhé výhodě, jíž je delší výdrži ve vzduchu. 

 

Delší výdrž ve vzduchu

Oficiální web DJI udává, že Mavic Platinum vydrží ve vzduchu až 30 minut, tedy jen o tři minuty víc než Mavic Pro. Zdánlivě nic moc, ale v některých kritických situacích může každá minuta navíc představovat rozdíl mezi "životem" a "smrtí" stroje. Otázka ovšem je, co konkrétně oněch 30 minut obnáší, protože na výdrž má vliv celá řada faktorů a jednotná metodika měření neexistuje.

Nicméně uvěřme, že DJI u obou verzí měřil za naprosto přesně stejných okolností a pojďme dál. Konkrétně k akumulátorům: u Mavic Pro má kapacitu 2970 mAh, u Mavic Pro Platinum 3830 mAh - což pochopitelně musí být znát. Dobrá zpráva je, že nové akumulátory je možné použít i ve starším modelu, čímž mu také zvýšíte dolet. A kupodivu stojí úplně stejně jako ten starý.

Akumulátory ale nejsou jedinou příčinou zvýšení výdrže. Významný vliv má také průběh proudů, kterými regulátory ovládají motory. Zatímco u staršího modelu jsou pulsy lichoběžníkové, u nového mají tvar sinusoidy. Díky tomu je regulace přesnější, proudový náběh měkčí a tím pádem provoz hospodárnější. Nejspíš to příznivě ovlivňuje i hlučnost.

U Mavic Platinum jsou ještě další novinky, například možnost ovládání gesty, jako u DJI Spark - která mi ale, popravdě řečeno, připadá tak trochu na nic. Důležitější nejspíš bude zdvojený systém protikolizních senzorů, i když na jejich práci jsem ani u staršího modelu neměl důvod ke stížnostem.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

2 komentáře

 • Jan Dvořák
  Jan Dvořák 2. 11. 2017 11:00 Odkaz Komentáře

  Na youtube je již dost videí se srovnáním hluku Mavica s původními / novými vrtulemi. Jestli to někomu stojí zhruba za pětikilo, OK, mně to přijde výhodné až při plánované výměně vrtulí.
  Co se týče použitelnosti, výrobce to vidí jasně a u produktu uvádí kompatibilitu s oběma typy, pouze upozorňuje na nemožnost použití ochranných košů bo nové vrtule mají odlišné rozměry. Internetové diskuze snesou vše.
  https://store.dji.com/product/mavic-low-noise-quick-release-props-platinum?from=menu_products

 • Lukáš
  Lukáš 17. 1. 2018 19:20 Odkaz Komentáře

  Máte chybu v kapacitě akumulátoru,pro a platinum mají úplně stejně!

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:146081 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:48470 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:20518 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:20261 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more