Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Mobius ActionCam: Malá a lehká kamera

Většina outdoorových minikamer vypadá na pohled stejně jako jejich pravzor GoPro, jsou ale i výjimky, kdy výrobci šli vlastní cestou. K těm nejzdařilejším a nejrozšířenějším patří sportovní minikamera Mobius. Pro své malé rozměry a nízkou hmotnost je mezi operátory dronů velmi oblíbená

Mobius si s GoPro rozhodně nespletete; už na první pohled se vylíhla v nějakém úplně jiném hnízdě. Objektiv není na největší stěně, ale naopak na té nejmenší, tedy z boku, hlavně ale je kamera ještě menší a lehčí. Má také jinou filosofii ovládání a zdánlivě na ní není nic, za co by šla uchytit. Prostě je to jen takový černý hranolek z kovu potaženého gumou s vyčnívajícím válečkem objektivu. Je také výrazně levnější než většina modelů GoPro. S rozměry 69 x 35 x 18 a hmotností 42 gramů je to jedna z nejmenších a nejlehčích kamer s Full HD rozlišením na běžném trhu.

Mobius ActionCam se prodává se ve dvou verzích, které se liší objektivem: Lens A má obrazový úhel 85 stupňů, Lens C2 úhel 131 stupňů (blíží se tedy tzv. rybímu oku). Cena je u obou kamer stejná.

Kamera natáčí vide v maximálním rozlišení Full HD (1080p) s obrazovou frekvencí 30 fps, nebo s rozlišením 720p při obrazové frekvencí až 60 fps. Je také možné nastavit časosběrné snímání pro pořizování zrychlených záběrů s velmi širokou možností volby intervalů. Při fotografování je lze pořizovat snímky s rozlišením až 2304 x 1536 pixelů. Kvalita videí i fotografií je velmi dobrá a bez problémů snese srovnání s výstupy z kamer GoPro. Záznam se provádí na kartu microSD - Mobius podporuje karty Class 4 do kapacity 32 GB.

Ovládání se děje pomocí tří tlačítek na horní straně (zapnutí, přepínání módů a spoušť). Na rozdíl od kamer GoPro a jejich klonů tady není žádný LCD displej, proto stav kamery signalizují jen barevné LED. Nápadná kovová "tlačítka" na horní stěně jsou ve skutečnosti chladiče elektroniky uvnitř - a někdy mohou být pořádně horké. Návod ujišťuje, že to tak má být.

Bez návodu si ostatně s kamerou neporadíte, což je ale případ prakticky všech digitálních zařízení ovládaných kombinací několika málo tlačítek. Není v balení, ale při koupi ho zákazník dostane mailem jako soubor PDF. V něm také najde odkaz na adresu, z níž lze stáhnout program pro konfigurování kamery z PC v operačním systému Windows. V době testování fungovala anglická verze, zatímco česká nikoliv.

K počítači se Mobius připojuje kablíkem s konektorem USB, při tom se současně také nabíjí akumulátor - síťová nabíječka není k dispozici. Baterie je napevno vestavěná s kapacitou 850 mAh, což by mělo vystačit přibližně na 2 hodiny záznamu.

Na rozdíl od GoPro a další konkurence není součástí balení obal pro potápění, který ale lze za celkem příznivou cenu přiobjednat, stejně jako další držáky atd. V základní sestavě kromě několika drobností najdete už jen držák opatřený stativovým závitem. Díky tvaru kamery se ale často obejdete i bez něj - stačí nějaká ta gumička, kousek izolepy nebo suchý zip a umístíte ji kamkoliv.

Možnosti uplatnění Mobius ActionCam jsou nepřeberné; kromě dronů to jsou především outdoorových aktivity,  ale hodí se i jako palubní kamera v autě, při ostraze v nemovitostech, webová kamera atd. . Při testech na dronu prokázala neuvěřitelnou odolnost, když přežila i ošklivě vyhlížející pády a nárazy.

hodnocení:

cena: 2200 Kč

pro: rozměry, odolnost, cena, kvalita obrazu

proti: balení téměř bez příslušenství

obr: I bez držáku jde Mobius připevnit snadno téměř kamkoliv a k čemukoliv (zde na dronu Yuneec Typhoon)

 

 

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Jan A. Novák
    Jan A. Novák 18. 4. 2016 16:58 Odkaz Komentáře

    to Petr Drbohlav: V článku se myslí trimování v místnosti, kde vysoko většinou nevyletíte a hladkého povrchu naopak bývá dost

Pro psaní komentářů se přihlašte