Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Lamax Action X8 Electra: minikamera s bohatou výbavou

Miinikamery GoPro jsou pro využití v dronech klasika, nevýhodou je vysoká cena. Existuje však řada  podstatně levnějších kamer s prakticky stejnými rozměry i výstupními konektory, jimiž je lze snadno nahradit. Do této  kategorie patří také Lamax Action X8 Electra, která se prodává za 3790 Kč.

Fenomén GoPro svádí k napodobení stále více výrobců, kteří lákají zájemce na výrazně nižší cenu. Je to docela chytrá strategie, protože většina uživatelů dělá snímky nanejvýš pro YouTube a Faceboook, kde to jde i bez závratně vysoké obrazové kvality - a navíc při případné havárii dronu a ztrátě kamery není škoda tak velká. Kamera Lamax Action X8 Electra je jedním z těchto nezanedbatelně levnějších klonů GoPro, který přitom nabízí docela zajímavé benefity.

Jednou z předností Lamax Action X8 Electra jsou slušné výkony obrazového čipu a objektivu. Snímač CMOS má velmi dobré rozlišení 12 megapixelů a tudíž umí dělat fotografie v maximálním rozměru 4000 x 3000 bodů. Objektiv snímá s obrazovým úhlem 170 stupňů, je možné kromě jednotlivých snímků fotografovat také v sériích, nebo nastavit časovač.

Ani video není špatné, i když tady na uživatel číhá jeden marketinkový chyták. V reklamních materiálech se uvádí, že kamera umí natáčet i s rozlišením 4K - což je sice pravda, ale v tomto nastavení dostanete snímkovou frekvenci pouze 10 fps. A to je pro mnoho účelů prakticky nepoužitelné. Totéž platí i pro rozlišení 2,7K, které nabízí 15 fps.

Nicméně při nižším, ale pořád velmi dobrém rozlišení 1440p už je obrazová frekvence dobrých 30 fps a při 1080p dokonce vynikajících 60 fps. S tím jde dělat řadu kouzel, například oblíbené zpomalené sekvence akčních scén. Ještě lépe by to bylo možné se 120 fps, které lze ale získat jen při poměrně nízkém rozlišení 720p (i když na Facebook nebo YouTube stačí). Nedílnou součástí konstrukce je zadní LCD displej s úhlopříčkou 1,5 palce umožňující kontrolu záběru i přehrávání nasnímaného materiálu a také snadnější nastavení parametrů kamery. Pro nasazení v dronech to už ale taková výhoda není, protože za letu ho nepotřebujeme a představuje zytečné zatížení navíc.

Pro létání je zajímavá především odolnost, rozměry a hmotnost. Kompaktní konstrukce přečká i drsnější zacházení, Samotná kamera s rozměry vpravdě kapesními (59,2 x 41 x 29,8 mm) váží 63 gramů, s vodotěsným pouzdrem 118 gramů. Rozměry a hmotnost srovnatelné s GoPro umožňují i stejné nasazení - mj. právě v gimbalech dronů konstruovaných pro GoPro. Součástí dodávky je dvojice akumulátorů s kapacitou 900 mAh (náhradní zdroj energie je milá pozornost, protože v terénu se hodí často). Nabíjení trvá přibližně 2 hodiny. 

Mezi funkcemi Lamax Action X8 Electra také lze nastavit časosběrné snímání pro tvorbu oblíbených zrychlených dějů (jistě jste viděli videa s takovými těmi mraky, co se ženou nad krajinou působivou rychlostí...). Stejně tak jde zvolit režim nekonečné smyčky, při němž se dá kamera použít v autě jako černá skříňka sledující průběh jízdy. Součástí balení je také vodotěsné pouzdro, které odolá tlaku do hloubky až 30 metrů. 

Nechybí WiFi, a tedy možnost sdílení a ovládání prostřednictvím mobilních zařízení. Pro přetahování souborů do počítače nebo spojení s jinými zařízeními tu jsou konektory Micro USB a HDMI. Systém kamery je kompatibilní s Windows XP, Vista, 7, 8 a 10, a s Mac OS.

Jednou z největších předností Lamax Action X8 Electra je velká škála příslušenství v balení - co byste jinde dokupovali, to tady už máte. Kromě již zmíněného akumulátoru to je především pestrá nabídka držáků, úchytů, redukcí ke stativu a dalších prvků umožňujících připevnění prakticky k čemukoliv (příslušenství má úctyhodných 24 položek). 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte