Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Není kamera jako kamera

Jedním z hlavních důvodů masového rozšíření multikoptér v posledních letech je jejich schopnost nést kameru. Ovšem není kamera jako kamera - parametry palubní kamery do značné míry předurčují (nebo omezují) možnosti využití stroje. Je proto dobré se umět v nabídce orientovat.

Kamera může mít na multikoptéře dvojí účel. Nejčastěji slouží k pořizování videozáznamu a fotografií určených pro další použití - ať už v kategorii hobby (třeba umisťování na sociálních sítích), nebo k profesním účelům. Často ale také usnadňuje řízení stroje, kdy operátor pomocí videopřenosu (tzv. FPV - First Pilot View) do vysílačky nebo brýlí multikoptéru ovládá jako by sám byl na její palubě.

obr: Minikamera integrovaná s vysílačem videosignálu pro létání s pomocí FPV

Každá palubní kamera by měla být pokud možno lehká a odolná, naopak na rozdíl od běžných malých outdoorových kamer nemusí mít displej, který jen zvyšuje hmotnost. Jsou ale parametry, které na první pohled není vidět a přitom jsou ještě důležitější. A není jich zrovna málo, přestože některé z nich v prospektech prodejců často vůbec nenajdete.

 

Jak je to s rozlišením

Nejvýznamnějším parametrem kamery je rozlišení. V současnosti jsou na běžných dronech k vidění následující kategorie:

HD (High Definition) mají čip s 1280 x 720 obrazovými body, což už dneska není nic moc. Kvalita videa při troše shovívavosti stačí nanejvýš na sociální sítě, fotografie z nich často ani to ne. Najdeme je proto jen na levných dronech, které jsou vhodné pro děti, nebo pro začátečníky, připadně pro ty uživatele, kterým nejde primárně o pořizování obrazového záznamu, ale o FPV řízení. To je třeba případ závodních minikvadrokoptér, kde je navíc výhodou malá hmotnost těchto kamer.

obr: Kamera s rozlišením HD z levného dronu

Full HD (FHD) mají k dispozici 1920 x 1080 pixelů. Při tomhle rozlišení je k dispozici celkem kvalitní videozáznam a fotografie vhodné k nenáročnému využití. Je obvyklé u kamer dronů střední kategorie, tj. i u produktů s cenou pod 10 000 Kč. Ze samostatně prodávaných minikamer sem patří například GoPro HERO 3 (a její levné klony), nebo velmi malá, levná a přitom kvalitní Mobius.

obr: Full HD kamera Mobius připevněná jako druhá kamera na kvadrokoptéře Yuneec

2K znamená obraz o velikosti okolo 2048 x 1080 pixelů. Většinou nejde o nejvyšší rozlišení dané kamery, ale o volitelnou možnost kamer 4K.

4K (4K UHD) nabízí čtyřikrát víc než Full HD, konkrétně 3840 krát 2160 pixelů. V současnosti jsou jimi vybavovány multikoptéry pro náročnější uživatele, případně pro poloprofesionální využití. Ze samostatně prodávaných kamer jím disponují například GoPro HERO 4 a 5.

Ani to není hranice, například kamera u DJI Mavic ještě dává možnost zvolit jakési lepší 4K (C4K) s 4096 krát 2160 pixely. Dá se předpokládat, že v dohledné době se objeví i 8K UHD.

obr: 4K kamera GoPro 

Z videí je možné dělat i fotografie prostřednictvím snímků obrazovky nebo speciálních programů - je to dokonce výhodnější než samotné fotografování, protože můžete vybírat z velkého množství záběrů. Má to ale háček. Když si přepočítáte počet bodů jednotlivých kategorií na hodnoty udávané pro fotoaparáty, tak zjistíte, že to není nic moc: i v případě 4K to je pouhých 8,3 megapixelu, tedy foťák, za který by se dnes už musel stydět i levný mobil. Proto má funkce "PHOTO" u kamer dražších dronů čipy s větším počtem pixelů a možností využít pro fotografování všechny (například u Yuneec Typhoon H to je 12,4 mpx, u DJI Mavic to je 12,7 mpx).

obr: Obrazové pole ze záznamu s kvalitou HD - nic moc... 

 

Nejsou jenom pixely

Většina uživatelů hodnotí kamery jen podle počtu pixelů - a mnoho prodejců ani jiné hodnoty neuvádí. U videa však je přinejmenším stejně důležitý údaj o obrazové frekvenci udávané v fps (frames per second). Běžná hodnota dostačující k většině využití videa je 30 fps. Méně než 25 fps už není dobré, protože některé typy záběrů budou trhané. Přitom čím vyšší rozlišení, tím menší hodnotu fps je možné nastavit. Takže i když je - například - možnost na kameře nastavit rozlišení 4K, ale docílíme přitom jen 15 fps, je to prakticky k ničemu. Pokud chceme nahrávku dál upravovat (zejména zpomalit), pak je dobré ještě vyšší fps: nejčastěji se nabízí 60 a 120 fps, bohužel však obvykle při nižším rozlišení.

obr: Kamera dronu Yuneec Typhoon H je jeho integrovanou součástí

Kvalita obrazu nezáleží jen na rozlišení a obrazové frekvenci, svou roli hraje velikost a technologie čipu a parametry objektivu. S tím prvním moc nenaděláme, protože vzhledem k velikosti kamer a ceně jde i u dobrých běžných minikamer pro drony o čipy CMOS s rozměrem 1/2,3 palce. Projeví se to hlavně při horších světelných podmínkách. Větší a lepší čipy mají produkty pro profesionální použití, tam už však je cena kamer i dronů někde úplně jinde, než u kategorií, o nichž tu je řeč.

U objektivu je důležitý obrazový úhel. Minikamery ho obvykle mají hodně velký - většinou se ale udává spíš ohnisková vzdálenost objektivu přepočtená na hodnoty někdejších kinofilmových kamer. Nejčastější je 28 nebo 35 mm, některé ale mohou mít ohniskovou vzdálenost ještě kratší, například u již zmíněné kamery Mobius se blíží objektivům typu rybí oko, tj. okolo 10 až 15 mm. To jsou značné rozdíly i v možnosti využití (např. pro FPV řízení je lepší co nejkratší ohnisková vzdálenost, pro většinu fotografií spíš běžné hodnoty 28 nebo 35 mm). Přesto tento údaj většina prodejců neuvádí.

obr: GoPro HERO 4 pod dronem Yuneec G. Přestože jde o externí kameru, systém umožňuje přenos obrazu na vysílačku ovládání

Další rozdíl je v tom, jestli má dron kameru přímo zabudovanou, nebo je možnost ji zavěsit. V prvním případě je pohodlnější příprava k letu, v druhém možnost volby kamery i využití té, kterou už máme z dřívějška (v případě outdoorových minikamer). V obou případech je důležité, jestli je kamera na odpruženém držáku, nebo ještě lépe na stabilizovaném gimbalu (o tom někdy příště), nebo jen uchycená "natvrdo", což kvalitu videa výrazně snižuje.

A jedna praktická rada na závěr: záznam se na paměťovou kartu kamery uloží pouze při jejím korektním vypnutí. V případě "vypnutí" havárií, nekorektním ukončením provozu, vybitím baterie atd. je video ztracené.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte