Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Syma X5SC: vynikající stroj pro děti a začátečníky

Pointa se nemá prozrazovat - ale pro testy dronů to snad neplatí tolik jako u detektivek: SymaX5SC je skoro ideální kvadrokoptéra v kategorii těch vybavených kamerou a přesto levných. Protože když je výrobek za půldruhého tisíce korun spolehlivý, obratný a odolný, tak si nějaký ten superlativ opravdu zaslouží.

 Právě teď v předvánočním čase se otázka, co koupit dítěti, nebo někomu, kdo s drony ještě nemá zkušenost, objevuje nejčastěji - a Syma X5SC představuje odpověď, k níž skoro není potřeba dodávat žádné "ale". Samozřejmě zůstane platná i v době, až ze všech vánočních stromků opadá jehličí a skončí v krbech nebo kotlích. Místopřísežně přitom prohlašuji, že jsem za tahle slova od výrobce nic nedostal; mluví ze mě jen a jen směs překvapení a nadšení, protože za tyhle peníze bych po předchozích zkušenostech slušný stroj vůbec nečekal. Pokud vás zajímá, co to znamená konkrétně, pak právě o tom jsou následující řádky.

 

Před prvním letem

Syma X5SC je v krabici uložená tak šikovně, že není problém ji tam v případě potřeby zase vrátit, což se u hodně jiných dronů (ale elektronických produktů vůbec) tvrdit nedá. Přesto jsem tu narazil na dva zádrhele. Ten první spočíval v tom, že v mém balení chyběl návod a prodejce tvrdil, že ho nemá. Jde samozřejmě stáhnout z internetu (i v české verzi), přičemž jsem narazil na záhadu: někteří prodejci ho v seznamu obsahu balení uvádějí, jiní ne. Což je možná dobrý důvod, proč dron kupovat v kamenném obchodě a nikoliv v e-shopech - jen tam můžete obsah balení zkontrolovat a případně vyžadovat nápravu. Druhá léčka spočívá v tom, že některé díly jsou přilepeny zespodu plastového výlisku balení, kde by je asi hledal málokdo.

V balení je dron s namontovanými vrtulemi (plus jedna sada náhradních), přistávací nohy (právě ty byly ukryty zespodu plastového výlisku vložky krabice), odnímatelné chrániče vrtulí, akumulátor (v mém případě poněkud netypicky ukrytý v trupu dronu), kamera včetně paměťové karty microSD s kapacitou 4 GB, USB čtečka paměťových karet, vysílačka a miniaturní šroubovák

Je tu samozřejmě taky nabíječka palubního akumulátoru, ovšem jen USB pro nabíjení z klasického USB konektoru počítače. Čekat u produktu této cenové kategorie něco lepšího by byla troufalost, nicméně pokud vás létání se Symou "chytne" a nechcete dát za zničené akumulátory majlant, pořiďte si některou z těch nabíječek, co se jim říká chytré. Nejsou levné, ale i tak ušetříte, protože laciné USB nabíječky nebývají přesné a nijak levný akumulátor rychle zničí.

V balení nejsou články pro vysílačku (je třeba 4xAA po 1,5 V), takže si je nezapomeňte koupit. Neškodí také si pořídit náhradní akumulátor pro dron, protože let je krátký a nabíjení trvá dlouho.

Říkat, že před prvním letem je dobré si přečíst návod, vypadá jako nošení dříví do lesa - nicméně v tomhle případě vám ani pečlivé studium nemusí být nic platné. Pokyny jsou totiž tak neúplné a pýthické, jak jen návody psané v Číně, překládané do angličtiny a z angličtiny do češtiny být umí. Nic se tu například nedovíte o odjištění motorů, téměř nic o spuštění a vypnutí kamery atd. Cenný je obrázek popisující ovládací prvky vysílačky, protože jinak tu o nich také nic dalšího není. Vyplatí se tedy všechno vyzkoušet předem na zemi při odmontovaných vrtulích. Ušetříte si tak hodně nepříjemností a zbytečného zlobení. Před prvním letem je také potřeba model seřídit podle pokynů návodu - jen tak bude poslouchat.

Existuje také verze Symy X5SW Wi-fi, která umožňuje ovládání prostřednictvím WiFi. Nezkoušel jsem, ale jestli jsem to pochopil dobře, pak smartphone při tom slouží i jako displej FPV: můžete díky tomu pilotovat z pohledu dronu. Adresy, odkud si lze stáhnout ovládací software pro IOs a Android jsou v návodu.

 

Důležité: Vysílačka dronu Syma umožňuje volbu mezi ovládáním v tzv. Mod 1 nebo Mod 2. Jde o to, která páčka ovládá stoupání, otáčení, a která pohyb vpřed, vzat a do stran. Pro začínajícího operátora dronu je to důležitější, než si myslíte, protože na co si v téhle fázi zvyknete, to už si těžko odvyknete. U dronů je běžnější, že pohyb vzhůru, dolů a otáčení obstarává levá páčka, pohyb vpřed, vzad a do stran pravá. Vždycky jsem si myslel, že jde o Mod 2, výrobci Symy ale jsou zjevně opačného názoru a na displeji vysílačky se v tomto uspořádání objevuje nápis "Mod 1". Pozor na to.

 

Kamera

Miniaturní kamera vejčitého tvaru se k trupu stroje snadno připojí, neodpadne ani při tvrdších přistáních, a přesto ji pak můžete zase stejně snadno demontovat - což se o většině ostatních produktů téhle kategorie říct nedá. Paměťová karta je dobře přístupná.

Výhodou je ovládání kamery pomocí vysílačky - jak zapnutí a vypnutí nahrávání videa, tak i pořizování statických záběrů. Je v tom ale jeden háček: nenašel jsem na displeji vysílačky nic, co by signalizovalo jestli kamera běží nebo ne. Určitou orientaci poskytuje barevná dioda v kameře, tu ovšem za denního světla na jasné obloze uvidíte jen ztěží. Jistou orientaci poskytuje počet pípnutí při zapnutí kamery, ale chce to se soustředit, jinak budete natáčet ve chvílích, kdy to nemáte v úmyslu a naopak. Je to ale důležité i z jiného důvodu: záznam se na kameru uloží pouze po vypnutí kamery vysílačkou. Pokud se přeruší napájení jinak (vypnutím dronu, vytažením konektoru, havárií), video se neuloží a je ztracené.

Kamera je s rozlišením HD, tedy 720p. Od toho pochopitelně nejde čekat žádné zázraky, video ale pro domácí potřeby nebo sociální sítě bohatě stačí. I v téhle kvalitě je video ze Symy dobrým úvodem do leteckého natáčení a zpracování obrazu zejména pro začátečníky nebo děti. Se snímky je to trochu horší, i z mnoha jiných důvodů ale je stejně lepší raději dělat fotografie z videa pomocí programů pro snímání obrazovky.

obr: Políčko z videa pořízeného palubní kamerou Syma X5SC

 

Létání

Tahle verze Symy X5 má oproti předchozím silnější motory - a je to cítit. Ale nepropadejme přehnanému optimismu: i tyhle motory jsou jen stejnosměrné. Ve větru, který má do vichřice dost daleko, dron bude poslouchat spíš jeho, než vysílačku. Jestli o něj nechcete přijít, létejte jen za slušného počasí a ve volném přehledném terénu (nebo doma - právě od toho ostatně jsou chrániče vrtulí).

Vysílačka umožňuje nastavit dva režimy citlivosti, buď pomalý "L" (pro začátečníky), nebo vyšší citlivost "H" (pro pokročilejší "piloty"). Je tu také funkce umožňující udělat ve vzduchu přemet, což asi ocení hlavně děti. Pokud je model dobře seřízený a vítr v přijatelných mezích, je ovládání velmi snadné a chování dronu předvídatelné (což se o mnoha jiných výrobcích téhle kategorie říct nedá).

Nejpříjemnějším překvapením ale je kvalita materiálu trupu. Na rozdíl od konkurence (často i dražší) je plast opravdu pevný, ale nikoliv křehký. Syma tak přežije i nehody a drsnější zacházení, kterým se začátečník nejspíš nevyhne.

Délka letu záleží na stylu řízení, na tom, jestli je zapnutá kamera atd. Nabíjení akumulátoru pak trvá přibližně 90 až 100 minut.

 

Základní charakteristiky

max. šířka (s vrtulemi): 295 mm

max. délka (s vrtulemi): 295 mm

výška (s přistávacími nohami): 105 mm

průměr vrtulí: 14 cm

akumulátor: Li-pol, 3,7 V, 500 mAh

vysílačka: 4kanálová, dosah cca 50 až 80 m

kamera: HD 720p

cena s DPH: cca 1500 Kč

 

Závěr

Od téhle kvadrokoptéry samozřejmě nemůžeme chtít výkony poloprofesionálních nebo profesionálních modelů a od její HD kamery videa nejvyšší kvality. Důležité je, že Syma X5SC nenaštve a neodradí - je dobrý první stupeň na cestě k vyšším metám.

 

Naposledy změněnoneděle, 04 prosinec 2016 09:33
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

4 komentáře

 • Michal Novák
  Michal Novák 2. 1. 2017 10:10 Odkaz Komentáře

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda nejde nějak změnit kameru, která by měla lepší kvalitu.
  Děkuji za odpověď.

 • Jan A. Novák
  Jan A. Novák 2. 1. 2017 10:37 Odkaz Komentáře

  Dobrý den, obávám se, že ne. Především proto, že pro zřetelně lepší kvalitu obrazu by to chtělo místo HD FullHD a takovou Syma nejspíš neunese. Pokud byste sehnal dostatečně lehkou kameru s rozlišením FullHD, i tak byste ztratil možnost ji ovládat vysílačkou (což by ale tolik nevadilo, musel byste jen nahrávat po celou dobu letu)

 • Michal Tomu
  Michal Tomu 27. 2. 2017 12:14 Odkaz Komentáře

  Dpbrý den,
  v jednom z videí na youtube jsem narazil na tuto kameru:
  http://shop.runcam.com/runcam2

  zkust esi vyhledat nějaké recenze, záběry z ní nevypadaly špatně, rozhodně je lepší než ta bundlovaná..

 • Jan Stefl
  Jan Stefl 7. 11. 2017 9:23 Odkaz Komentáře

  Dobrý den....ta cena je od Vás,tzn.je možno koupit??
  Děkuji za info:
  Jan Stefl

Pro psaní komentářů se přihlašte