Informační portál o světě bezpilotních prostředků

LH-X13: malý dron pro malé piloty

Malých relativně levných kvadrokoptér je na trhu docela hodně, většina jich ale odchází do silikonového nebe už po několika málo týdnech pokusů o létání (když ne dnech). Při našem předvánočním hledání takových, které by neodradily ani malé dítě nebo úplného začátečníka, jsme narazili na zajímavý model LH-X13, který zklamání rozhodně nezpůsobí.

 

V cenové kategorii těsně pod 1000 Kč se dá najít ledacos, ale moc si od toho slibovat nejde. Nicméně kvadrokoptéra LH-X13, tu už od pohledu vyniká: je trochu větší a poněkud bytelnější, design je vkusnější - a to i navzdory zajímavé ceně 899 Kč. Proč to tedy nezkusit, že?

 

Před prvním letem

Krabice s modelem je překvapivě rozměrná, takže po otevření její prázdnota poněkud zarazí. Kromě modelu a vysílačky (ta svým bakeliťáckým designem už na láci produktu upomíná víc) spatříme jen USB nabíječku, dvě náhradní vrtulu, minišroubovák - a to je všechno. Šroubová se uplatní  hned vzápětí, protože do vysílačky si musíte přikoupit čtyři tužkové baterie a bez něj kryt neotevřete.

O návod jsem si musel prodavači říct, protože v krabici nebyl. Je poměrně popisný (návod - nikoliv prodavač), ale právě tady přicházejí podivná překvapení. Například na obálce je sice obrázek dronu i vysílačky, kterou jste dostali v krabici, ale na dalších snímcích uvnitř je úplně jiná vysílačka. Poněkud zvláštní také je, že se v něm mluví o kameře, přestože v balení žádná není a ani internetové popisy modelu se o ničem takovém nezmiňují, ostatně, to bychom za ty peníze chtěli trochu hodně. Skleněné zrníčko, co vypadá jako objektiv minikamery na přídi, je ve skutečnosti jen bílá LED.

Proti tomu už je pouhá drobnost, že podle návodu má USB nabíječka po dokončení nabíjení změnit barvu z červené na zelenou. Ta moje prostě jen zhasla, ostatně tak to dělala většina z těch, co mi zatím prošly rukama. Český návod zkrátka někdo pořádně odbyl - a jiný není k dispozici 

Dobré je, že u LH-X13nemusíte při nabíjení z modelu vyjímat akumulátor (je pod krytem "kabiny"), ale pro tyto účely je vespod trupu miniaturní konektor. Jde o maličkost, ale příjemnou, protože u mnoha malých dronů je dolování baterie z trupu nervy drásající záležitost.

 

Létání

Návod také popisuje předletovou kalibraci, odjišťování a další fígle, můj stroj ale stačilo zapnou vypínačem na spodu trupu - a odlepil od země po prvním prostém posunutí páčky "plynu". A protože na obrázcích je jiná vysílačka než ta, co ji držíte v ruce, nezbude než opatrně experimentovat, nejlépe ve volném terénu s měkkým povrchem.

LH-X13 má miniaturní stejnosměrné motory, takže s ním jde bezpečně létat jen v bytě nebo venku za naprostého bezvětří. Pro pohyb v interiéru má napevno připojené vrtulové koše - a celou řadu předností: tichý chod, velmi příjemné a poslušné ovládání, v neposlední řadě pak i to, že díky malé hmotnosti vám proud vzduchu od vrtulí nezpřehází ani papíry na stole. Působivé je barevné osvětlení ramen. Jen mě zpočátku - jako řidiče motorového vozidla - trochu mátlo, že tady je bílá na zádi a červená na přídi.

Návod mluví také o funkcích, které bychom čekali u podstatně pokročilejších strojů, včetně Návratu domů - jenže při tom opět zobrazuje onu neexistující vysílačku.

 

Základní charakteristiky

max. šířka (s vrtulovými koši): 175 mm

max. délka (s vrtulemi): 175 mm

výška (s přistávacími nohami): 50 mm

průměr vrtulí: 65 mm

akumulátor: Li-pol, 3,7 V, 250 mAh

hmotnost s akumulátorem: 40 g

cena s DPH: cca 899 Kč

 

Závěr

Kvadrokoptéra LH-X13 je především hračka - ale hračka s velmi dobrým poměrem mezi cenou, výkonem a dalšími charakteristikami. Díky snadnému ovládání, šikovné konstrukci a odolnému materiálu se s ní naučí rychle zacházet i děti okolo 8 let, byť nápis na krabici poněkud skepticky stroj doporučuje až 14letým (kteří ovšem v tom věku mají úplně jiné starosti). 

Nemusí ale zůstat jen u dětského hraní, protože model dobře poslouží také dospělým, kteří chtějí získat první zkušenosti. Nejspíš jím nepohrdnou ani zkušenější piloti pro domácí cvičné poletování v zimě, při špatném počasí, nebo prostě jen tak, když je potřeba se  mezi vážnější prací trochu odreagovat

 

Jan A. Novák.

Naposledy změněnopondělí, 12 prosinec 2016 18:42
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

5 komentáře

 • Cristina
  Cristina 24. 12. 2016 11:59 Odkaz Komentáře

  Dobrý kupila som to tiež priatelovy na Vianoce a dali sme ho nabiť... po pridavani baterii do ovladaca sme skusali ci ide... ziadna reakcia a len pipanie ovladaca...podla Vas mam ho reklamovat??? Dakujem za odpoved.

 • Vítek Novák
  Vítek Novák 28. 12. 2016 10:30 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,

  musíte nejdříve spárovat vysílačku s dronem, tzn. nejdříve zapnout dron, poté zapnout vysílačku a dát obě páčky do levého spodního rohu. Zkuste víckrát pokud se to nedaří. Úspěšné spárování zjistíte tak, že světla na dronu přestanou blikat.

  Hezký den

 • Pavel Vojtášek
  Pavel Vojtášek 27. 11. 2017 20:52 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,

  zakoupil jsem tento mode po přečtení vaší recenze. Párování dronu s ovladačem je v pořádku, avšak problém je s nabíjením. Když strčím dodaný USB kabel do sítě, rozsvítí se červené světlo. Když však připojím kabel k dronu, USB světlo zhasne a já netuším, jestli se dron nabíjí, či ne. Červená kontrolka na USB konektoru se opět rozsvítí, když dron odpojím, nebo pokud ho stále připojený k USB zapnu. Hledal jsem spoustu článků o nabíjení dronů a pochopil jsem, že červené světlo by se mělo chovat přesně naopak. Tušíte, v čem by mohl být problém?

  Díky předem za info.

 • Radek Novotný
  Radek Novotný 9. 12. 2017 14:00 Odkaz Komentáře

  Dobrý den,
  mám dotaz, jak je to s trimováním tady těch "malých potvor". Koupil jsem sadu dronů Forever dron SKY SOLDIERS DR-200 a v zásadě jsem mile překvapen ovladatelností a možností polétání ve větším pokoji (30 m2) i s odolností... (do Ježíška jsou ještě dva týdny - to pak bude teprve pravý test odolnosti... :-).
  Co mne ale trápí, je, že oba drony nevisí stabilně ve vzduchu, ale "odplouvají" kamsi doprava a dozadu. Nenašel jsem žádnou možnost trimování. Má smysl dron zkusit lehce zatížit na protějších ramenech, nebo jde s tím vůbec něco dělat?
  Děkuji za pomoc, zdravím,
  Radek Novotný

 • Radek Novotný
  Radek Novotný 16. 12. 2017 10:55 Odkaz Komentáře

  Odpověď na vlastní dotaz a reakce na p. Vojtáška...

  Zdravím, odpovím si na vlastní dotaz: Ano, dron lze dovážit a chová se pak ve vzduchu stabilně ve smyslu, že sám od sebe neputuje na některou ze stran, ale poslušně visí ve vzduchu a čeká až na pokyn z dálkového ovladače.

  A na dotaz p. Vojtáška: U mých dronů funguje nabíjení tak, že po připojení baterie nabíječka zhasne a po cca 30 minutách se rozsvítí, což signalizuje plné nabití baterie.

  Krásné předvánoční dny všem!

  Zdravím, Radek Novotný

Pro psaní komentářů se přihlašte