Logo
Vytisknout tuto stránku

Dvojčata Mavic 2 - které je to pravé?

Dvojčata Mavic 2 - které je to pravé?

Napjatě očekávaný dron Mavic 2 konečně přišel - a společnost DJI opět překvapila: stroj se vynořil na trhu v podobě dvojčat s odlišnými kamerami. Zájemce se tak ocitá v roli pohádkového prince, kterému čaroděj dává vybrat z několika na pohled stejných princezen. Která je ta pravá?

Nový Mavic 2 se na pohled téměř neliší od Mavic Pro, což je sympatické, protože jde o jeden z nejzdařilejších designů dronu této kategorie. Změna, která přišla, spočívá především v kamerách a svým způsobem byla očekávaná: velký čip a zoom. DJI ovšem zaskočil tím, že je realizoval jaksi odděleně.

 

Co je jinak

I když tvar dronu je skoro stejný jako u předešlého Mavic Pro, jedna významná odlišnost tu je - a pro stávající majitele staršího stroje poněkud nepříjemná: dron má odlišné akumulátory. Tentokrát nejde o 3S jako u Mavic Pro, ale 4S, takže nejdou zaměnit a není možné využít ani nabíječku a další příslušenství z předešlého modelu. Víc štěstí mají majitelé monitoru CrystalSky, který je kompatibilní i s novým ovladačem.

Zdá se, že ani letové charakteristiky Mavic 2 nejsou výrazně jiné (viz tabulka na konci článku), za pozornost ovšem stojí tvrzení firemního webu DJI, že při testování bylo v ideálních podmínkách dosaženo letu na vzdálenost 18 km.

Další odlišnosti není na první pohled vidět, například je tu vylepšený přenosový systém OcySync 2.0 odolnější proti rušení a rozšířený systém rozpoznávání překážek Omnidirectional Obstacle Sensing (který ale ve skutečnosti nepokrývá 360 stupňů a pro některé směry je aktivní jen v některých letových režimech). Náročnějším uživatelům může vadit, že ani tentokrát ovladač nemá výstup HDMi.

Nevýznamnější rozdíl oproti Mavic Pro je ale nepřehlédnutelný a okamžitě rozpoutal řadu diskusí. Mavic 2 se dodává se dvěma kamerami - ale ne tak, že byste si pro jeden dron mohli kameru vybrat nebo koupit obě a v případě potřeby je vyměňovat. Ne: s každou si musíte koupit i celý dron. První verze se jmenuje Mavic 2 Pro, druhá Mavic 2 Zoom a kromě kamery se liší i cenou. A protože investice není tak docela zanedbatelná, jde o nelehké rozhodování.

 

Verze Pro

Mavic 2 Pro je v podstatě naplnění nejčastějších předpovědí týkajících se očekávané novinky DJI: má kameru s obrazovým čipem CMOS o úhlopříčce jeden coul (tedy stejnou jako Phantom 4P). Výrobce ji uvádí jako výsledek nedávné akvizice firmy Hasselblad, což evokuje kvalitu kamer, které kdysi astronauté programu Apollo dovezli až na Měsíc.

Coulový čip znamená 20 milionů efektivních pixelů, a tedy maximální rozměry fotografie 5472 x 3648 pixelů. Samozřejmostí je video 4K (2840 x 2160) při obrazové frekvenci až 30 fps. Pokud zvolíte 2,7K, můžete nastavit obrazovou frekvenci až 60 fps, při Full HD až 120 fps.

Obrazový úhel kamery je 77 stupňů, což při přepočtu na kinofilmový formát dává ohniskovou délku 28 milimetrů - tedy klasický širokoúhlý objektiv, jaký najdeme u většiny kompaktů bez zoomu. Světelnost je 2,8, maximální nastavitelná clona 11, minimální vzdálenost zaostření 1 m, ISO jde manuálně nastavit až na 12 800. Není asi třeba zdůrazňovat, že snímky jde ukládat jak v JPEG, tak v RAW (DNG).

 

Verze Zoom

Mavic 2 Zoom se vyznačuje - ano, správně: kamerou se zoomem. Což je nepochybně hezké, ale jeho čip má místo palcové úhlopříčky jen 1/2,3 (tedy stejný jako starší Mavic Pro). Maximální velikost statické fotografie tedy je 4000 x 3000 obrazových bodů a nižší je i maximální ISO (3200). Nižší rozlišení je údajně vyváženo možností pořídit najednou 9 záběrů a softwarově z nich sestavit snímek o 48 megapixelech - dá se ovšem předpokládat, že výsledek nebude tejný (kdyby byl,tak by se výrobci čipů nemuseli snažit o vyšší rozlišení). O technologii Haselblad v souvislosti s touto kamerou výrobce mlčí.

Výstupy videa jsou stejné jako u verze Pro, v obou případech také je bitrate 100 Mbps, což je oproti staršímu Mavic Pro významné zlepšení. Obě verze dronu mají také bytelnější závěs kamery, jehož titěrná konstrukce u předešlého modelu byla zdrojem mnoha stížností.

Největším předmětem zájmu ale je samozřejmě optický kamerový zoom, protože u dronu této velikosti a cenové kategorie se objevuje poprvé (nezaměňovat s digitálním zoomem). Maximální obrazový úhel kamery je 83 stupňů, rozsah optického zoomu v přepočtu na kinofilmový formát odpovídá 24 až 48 mm. Tedy prakticky dvojnásobný zoom v rozsahu od docela dost širokoúhlého objektivu k základnímu objektivu. U digitálního foťáku by to nebylo nic moc, ovšem u dronu jde o významný průlom.

Kromě toho je tu i možnost dvojnásobného digitálního zoomu, což v přepočtu na kinofilmový formát odpovídá maximální ohniskové vzdálenosti 96 milimetrů. Tedy klasický portrétní objektiv. Ale...

 

Co z toho plyne?

K verzi Pro asi není moc co dodat: je to ideální dron pro náročné fotografy (včetně profesionálů), především pro ty, co hodně cestují nebo se potřebují dostávat na méně přístupná místa. Nic lepšího v téhle kategorii a za srovnatelnou cenu není a nejspíš hned tak nebude. Video ve stejné kvalitě jako u Phantomu 4P při podstatně menších rozměrech stroje také představuje momentální špičku.

Hodnocení verze Zoom je poněkud složitější - zejména z hlediska těch, kteří dávají přednost fotografii. Čip prakticky shodný s předešlým Mavic Pro má jako přidanou hodnotu právě jen dvojnásobný optický zoom (což není nic moc), protože při použití digitálního jde kvalita fotografie dolů.

Jiné je to ovšem u pilotů, kteří dávají přednost videu. Rozlišení pohyblivých obrázků je takové, že rozdíl ve velikosti čipů nepoznají - a nejen to: do určité míry se na kvalitě neodrazí ani digitální zoom. V tomto případě tedy můžete mít bez ztráty na kvalitě video s rozlišením až 1080p a využívat zoom v rozsahu 24 až 96 mm - a to už je slušné.

Takže sečteno a podtrženo: při troše zjednodušení se dá říci, že Mavic 2 Pro užijí hlavně nároční fotografové, co občas filmují, zatímco v případě Mavic 2 Zoom je to spíš naopak.

 

Základní charakteristiky

hmotnost: 907 g (Pro), 905 g (Zoom)

rozměry ve složeném stavu: 214 x 91 x 84 mm

rozměry v rozloženém stavu: 322 x 242 x 84 mm

max. rychlost (S mode): 72 km/h

max. nadmořská výška letu: 6000 m

max. letová výdrž: 31 min.

akumulátor: 15,4 V / 3850 mAh

 

Ceny na českém trhu

Mavic 2 Pro: 37 690 Kč

Mavic 2 Zoom: 32 490 Kč

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.