Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Xiro Xplorer - dron, na který se ptáte 2. Létáme

Dron Xiro Xplorer budí pozornost nejen díky nevšednímu designu, ale především velmi příznivou cenou a nabídkou schopností mnohem dražších dronů. Díky zápůjčce od firmy RCprofi jsme se v minulém díle tohoto miniseriálu seznámili s obsahem balení a sestavením stroje, teď už se konečně také vzneseme do vzduchu.

Předchozí díl článku 

 Ale ne tak rychle - ještě než poprvé poletíme, musíme se trochu se seznámit s ovladačem (lidově řečeno vysílačkou), protože až stroj poletí, bude už na nějaké seznamování pozdě. Hlavní vypínač je poněkud záludně vespod, nahoře jsou dva klasické pákové ovladače - joysticky, zbytek ale už tak úplně klasický není. Pod joysticky je trojice tlačítek pro tzv. inteligentní ovládání (IOC - dron letí ve směru pohybu joysticku nezávisle na tom, kam má natočenou příď), automatického návratu na místo vzletu a automatického vzletu a přistání. Ještě níž je skupina symbolů podsvícených barevnými LED signalizujících stav akumulátorů, spojení, signálu GPS atd. - nahrazuje tedy displej dražších vysílaček.

Důležitý ale je především třípolohový přepínač nad joysticky. První poloha (označená číslem 1) představuje nastavení nejméně náročného režimu (pro začátečníky), další dvě (č. 2 a 3) jsou odstupňovaně náročnější (mírně pokročilý - pokročilý). V prvním režimu ale stroj neodstartuje, pokud nemá k dispozici signál GPS.

 

První zkouška na výbornou

Ovladač je možné propojit se smartphonem nebo tabletem a mít tak před sebou obraz palubní kamery i další údaje - ale s tím ještě chvíli počkáme. V úplně nejjednodušším případě (třeba když jsme obzvlášť nedočkaví) totiž můžeme vzlétnout i bez kamery a bez smartphonu, a pokud jsme začátečníci, tak nejlépe s přepínačem režimů nastaveným na 1.

Už teď nás čeká řada příjemných překvapení: navzdory bezmála lidové ceně se Xiro Xplorer chová jako podstatně dražší stroj. Je silný, stabilní, drží polohu i když pustíte joysticky, nemá problémy ani s poměrně silnými nárazy větru. I v této konfiguraci už můžete připevnit a používat kameru, pokud před startem zapnete vypínač na gimbalu. Ale je to práce naslepo, takže nic moc.

Až ovladač spojíte se smartphonem, bude to mnohem lepší. Na to se ale zase musíme vrátit na zem a před dalším vzletem udělat pár věcí. V první řadě je třeba připevnit jakýsi zesilovač signálu (v návodu je označený jako modul zvýšení dosahu) na vysílačku, což není nic složitého.

Poněkud složitějším krokem je stažení ovládací aplikace na spartphone nebo tablet. Děje se tak prostřednictvím naskenování obrazců QR kódu do mobilního zařízení. Kódy najdete v návodu dva - jeden pro mobilní zařízení s Androidem, jiný pro iOS. Takže pokud nemáte v mobilu aplikaci pro jejich čtení, musíte si ji ze všeho nejdřív stáhnout.

Asi bych tady měl upozornit na jednu věc, se kterou jsem se docela dlouho potýkal. Ovládací aplikace (a dokonce i letový simulátor) sice jsou také na Download Center webu výrobce (www.xirodrone.com/support/download), takže se zdálo být logické ji jednoduše stáhnout odtud. Ale to se mi ani po mnoha pokusech nezdařilo. Ve skutečnosti odkazy z QR kódů v návodu nemíří sem, ale na Google Play - a odtamtud už to šlo jako po másle.

 

Aplikace Xiro Xplore

Propojení mobilního zařízení s ovladačem dronu někdy bývá nervyrvoucí záležitost, Xiro to ale vyřešil velmi příjemně. Už mechanické uchycení smartphonu k vysílačce je překvapivě jednoduché a navíc držák mobilního zařízení nijak nepřekáží ani když se nepoužívá, protože jde do ovladače celý zasunout.

Ještě důležitější ale je, že k propojení nepotřebujete žádný kablík s těmi jedinými správnými konektory, protože vysílačka si vytvoří bezdrátovou WiFi síť s názvem XPLORER, jejímž prostřednictvím se s mobilním zařízením propojí, jakmile na něm spojení povolíte. Odpadá tedy zlobení s konektory - a co je úplně nejlepší: opravdu to hned na poprvé spolehlivě funguje (zatímco třeba na kabelové propojení u DJI Mavic je na internetu dlouhá řada stížností).

Vlastní aplikace Xiro Xplorer vám na displeji mobilu udělá úhlednou ikonku s velkým zeleným X - když na ní klepnete a zapnete i samotný dron, můžete se pustit do létání. Grafické rozhraní je téměř stejné jako u dronů DJI: hlavní plocha s obrazem z palubní kamery, menší plocha s mapou vyznačující polohu dronu (můžete si vybrat mezi klasickou a satelitní mapou). Obsah větší plochy s menší můžete prohodit.

Na horní liště vidíte letové údaje (výška, rychlost, vzdálenost atd.), na levé straně displeje je ovládání kamery. Poněkud neobvyklé je, že kameru můžete ovládat právě jen přes dotykový displej - na vysílačce sice je kolečko pro klopení kamery, ale nikoliv spoušť.

 

Ve vzduchu

Xiro Xplore má šikovnou věc: jednoduché sklápěcí "nohy" takže se nám nestane (jako třeba s DJI Mavic) že ani v nízkém trávníku nenajdeme místo odkud odstartovat. Škoda jen, že ve vzpřímené poloze nejsou aretované, takže na přistání je nutné jít opravdu kolmo.

Zatím jsme ale ještě ani neodstartovali, takže pojďme na to. Zapínáme ovladač, povolujeme na mobilu připojení k WiFi síti Xiro, spouštíme aplikaci Xiro Xplore, zapínáme dron (a nezapomínáme sejmout krytku z kamery). Na displeji se objevuje obraz z kamery. Přitáhneme páčky obou joysticků k sobě a pak do stran - a vrtule se roztočí. Vrátíme je do středové polohy a v okamžiku, kdy páčku "plynu" posuneme za ni, stroj vyrazí do vzduchu.

Létání s Xiro Xplorer je jedním slovem radost: stroj je silný a dokonale ovladatelný, nevadí mu ani poměrně silný vítr - počasí, při kterém jsme ho zkoušeli, mělo do ideálního hodně daleko a přesto nenastal nejmenší problém. Maximální vzdálenost letu (při nastavení ovladače na úroveň 3) výrobce udává 600 metrů, výšku 120 metrů, na vysílačce lze také volit mezi dosahem podle americké nebo evropské normy.

Překvapivě kvalitní jsou snímky a nahrávky z kamery, které nevadí ani horší světelné podmínky. Poněkud nezvyklé je sklenutí obrazu při okrajích. Přenos nevykazuje prodlení, takže je možné i FPV létání (podle obrazu na displeji). Je tu i možnost nastavení režimu FPV, při kterém se závěs kamery uzamkne. Gimbal má USB konektor pro spojení kamery s počítačem, díky čemuž lze měnit některé parametry.

Při celkem nenáročném létání na malé ploše, ale při zapnuté kameře a poměrně silném větru ovladač signalizoval nutnost přistát 15 minut po startu. Samotný ovladač se přihlásil o nabití po třech letech.

 

Závěr

Přiznám se, že jsem na Xiro Xplorer nejdřív hleděl trochu s nedůvěrou: design se mi zdál až příliš efektní na to, aby to nebyl jen další z tuctových laciných strojů tvářících se, že přišly ze Star Wars nebo něčeho podobného. Ale test mě bezezbytku přesvědčil: tohle není hračka. Je to plnohodnotný dron na úrovni nižších modelů DJI Phantom a přitom za velmi příznivou cenu. Některá řešení jsou s nimi ostatně téměř shodná (ovládací aplikace, inteligentní akumulátor atd.) Zejména pro někoho, kdo si myslí, že jeho zájem o drony bude hlubší a přitom nechce investovat moc, to je velmi dobrá volba. Stejně tak se hodí pro náročnější začátečníky, protože tenhle stroj ho seznámí se vším, co mají ty drahé a přitom od dalšího zájmu rozhodně neodradí.

Z aerodynamického hlediska jsou možná poněkud diskutabilní plochá ramena blízko vrtulí. Viděl jsem ale i velmi zdařilé přestavby, které jejich nahrazením trubkovými konzolemi docílily prodloužení letu.

Neměl jsem také příležitost zjistit, jak je to s dodávkami náhradních dílů. E-shop firmy RCprofi nabízí balení se dvěma náhradními akumulátory za 13 389 Kč, což je docela výhodné, protože jít si zalétat jen na čtvrt hodinky jde na zahrádku za domem, ale při cestách do efektnějších terénů jsou rezervní baterie nutností.

Volba mezi typem V (s kamerou) a G (se závěsem pro kamery GoPro 3 nebo 4) záleží nejen na tom, jestli už GoPro máte, ale i na tom, jestli vám jde víc o požitek z létání nebo o natáčení a fotografování. I když kamera modelu V dává velmi pěkné výsledky, její rozlišení na dnešní poměry už není nic moc a zejména GoPro HERO 4 toho nabízí přece jen o hodně víc (včetně rozlišení 4K). Zvlášť, jestli ji už tak jako tak máte - pak není co řešit.

Kladem je i nezvyklý, ale efektní design, přičemž díky plochému tvaru jde Xiro Xplorer snadno přepravovat. Zahraniční e-shopy nabízejí pro tento typ transportní boxy, není ale těžké něco takového i vyrobit.

Sečteno a podtrženo: Xiro Xplorer nabízí slušnou kvalitu za velmi dobrou cenu - v poměru cena x výkon asi momentálně nemá na trhu konkurenci.

 

Charakteristiky

Dron

max. šířka (bez vrtulí): 295 mm

max. délka (bez vrtulí): 295 mm

úhlopříčka (s vrtulemi): 593 mm

max. výška: 160 mm

průměr vrtulí: 240 mm

letová hmotnost: 995 g

akumulátor: Li-pol, 11,1V/5200 mAh

dosah vysílače: cca 600 m

cena s DPH (model V): 10 989 Kč

cena s DPH (model G): 9 989 Kč

 

Kamera model G

závěs: tříosý, stabilizovaný, pro GoPro HERO 3 a 4

kamera není součást balení

 

 Kamera model V

závěs: tříosý, stabilizovaný

snímací čip: 1/2,3"

max. rozlišení videa: 1080p při 30 fpv

max. rozlišení fotografie: 3284 x 3288 bodů

 

Předchozí díl článku

 

 

Dron pro testování zapůjčila firma RCprofi

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnopondělí, 17 duben 2017 13:56
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Ondra
    Ondra 9. 7. 2017 9:37 Odkaz Komentáře

    Dobrý den, pokud jsem se díval správně a jsem tedy začínající člověk s drony, pokud bych jej chtěl vlastnit, tak mi jeho váha umožňuje létání jen s povolením úřadu i pro rekreační létání?

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.