Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Drony, EET a praporkový zákon

Pivo a drony – první je zavedená a téměř všemi milovaná komodita, druhé neobyčejně perspektivní a inovativní technologický obor. Co mají společného? Zdánlivě nic – a přece: hospodští tvrdí, že je likvidují náklady na elektronickou evidence tržeb, zatímco provozovatele dronů stát drží pod krkem neméně likvidačním způsobem.

Vyřízení licence totiž běžně trvá  přes rok, poplatky jsou takové, že by za ně bylo pokladen pro EET několik, o povinném pojištění několikanásobně dražším než za auto ani nemluvě. Přitom pokuty za létání bez úředních razítek (od úřadu, který s nimi nijak nehýří ani nespěchá) jsou likvidační - až 5 milionů korun.

Situace v oboru s obrovskou budoucností tak připomíná neblaze proslulý praporkový zákon z roku 1865, kdy před každým automobilem musel kráčet muž s vlajkou.

Svérázné řešení nedávno navrhl na stránkách čteného periodika E15 jeden z těch, kdo už licenci mají: “Je tu obrovská masa lidí, kteří chtějí létat legálně a nevadí jim zaplatit řádově 30 tisíc za rok“ Jinými slovy, na rozdíl od hospodských, kterým stačí si koupit jednu pokladnu EET navždy, operátor dronu by si musel  – obrazně řečeno – takových pokladen koupit deset. Už ne jednou pro vždy, jako teď, ale.každý rok. A požaduje to jeden z těch, koho by se to týkalo…

Přitom jediné, co by to přineslo, je, že "obrovská masa lidí" by se výrazně zredukovala - jinak by vše z§stalo při starém. Takže je zjevné, že tady podobnost s EET i s praporkovým zákonem končí: Onen dávný akt technologického zpátečnictví, stejně jako současná snaha  jistého ministra krotit hospodské elektronicky alespoň měří všem stejně. Naproti tomu v případě dronů jde s největší pravděpodobností o něco úplně jiného: je to úsilí těch, kteří se tu už v oboru zavedli, likvidovat novou konkurenci ještě dřív než se narodí.

Vzniká tak velmi neblahá situace, kdy vedle nepočetné elity s razítkem bude masa těch, kteří chtějí létat nebo se jinak dronům věnovat, ale legálně na to nedosáhnou. Ideální atmosféra pro korupci, svévoli, udavačství a další neduhy, které dusí českou společnost obecně - tady navíc v perspektivním oboru, který by mohl pomoci (a už teď pomáhá) při propagaci jinak ne moc populárního technického vzdělávání. Nehledě na to, že podnikání v oblasti dronů a s nimi souvisejících oborů je pro malou zemi bez surovin jak dělané. Místo toho ale musí zdejší chytré hlavy přemýšlet, jak žít v područí úředního šimla. 

 

Jan A. Novák

Psáno pro časopis Ekonom

 

Naposledy změněnoúterý, 20 prosinec 2016 13:47
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:142920 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:46668 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19766 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:19591 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more