Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Studie PwC: Drony způsobí revoluci v mnoha oborech od zemědelství po zábavní průmysl

Mezinárodní poradenská společnost PwC odhaduje, že drony v příštích letech vytvoří celosvětově trh v hodnotě přes 127 miliard USD. Největší budoucnost pro jejich uplatnění vidí v infrastruktuře, zemědělství, transportu zboží a bezpečnostním sektoru. 

Ve studii s názvem Clarity from above (tj. volně Jasný nadhled), kterou si můžete celou stáhnout pod článkem, předpovídají dronům velikou budoucnost. Velká část studie se věnuje jejich průmyslovým aplikacím. Potencionálně největší trh s hodnotou 45 miliard USD má být v segmentu infrastruktury. Od plánování silnic, železnic až po údržbu a monitoring například mostů nebo větrných elektráren. Už nyní se začínají místo pilotovaných vrtulníků používat pro kontrolu stožárů vysokého napětí drony. Jejich využití je levnější a neriskujete život posádky. 

Druhý největší trh by mohl být v zemědělství s hodnotou přes 32 miliard USD. Využití dronů zapadá do stále vědečtějšího pojetí, kdy pomocí GPS a chytrých senzorů je možné v reálném čase sledovat stav půdy a úrody a podle něj například nasadit správná hnojiva na konkrétní kus země. Drony by mohly sloužit nejen pro monitoring, ale přímo i pro aplikaci postřiků. 

Třetí největší trh je predikován v oblasti dopravy s hodnotou přes 13 miliard USD. V první fázi by určitě nešlo o přepravu lidí, ale spíše lehčích zásilek. Hodně se mluví o společnosti Amazon, ale balíčky už takto zkouší přepravovat například finská nebo švýcarská pošta. Nezanedbatelné využití mají drony také v doručování rychlé zdravotní pomoci do odlehlejších oblastí. 

Vývoj bezpilotních prostředků je stále ještě na začátku, problémem je jednak technologická stránka věci (především výdrž baterií a malá nosnost), paradoxně větší překážky jsou ale spíše v oblasti legislativní. Národní státy a jejich úřady civilního letectví mají předpisy týkající se využití dronů, ale ty jsou zatím jen na půl cesty a neumožňují rozdělení vzdušného prostoru tak, aby drony mohly být skutečně použity například k přepravě zásilek. 

O tom, že PwC v budoucnost dronů věří dokládá i fakt, že v Polsku založili divizi zaměrenou právě na jejich komerční využití (viz video).  

Video

Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:137853 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:44573 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19159 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:18209 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more