Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Test ochranných oblouků k Mavic Pro

Ne vždycky se s dronem létá ve volném prostoru; někdy je to také v halách, místnostech, mezi stromy a podobně. V takovém terénu ovšem stačí pouhý dotyk vrtule s překážkou a stroj jde k zemi. Zabránit tomu může ochrana vrtulí, proto jsme testovali ochranné oblouky, které se prodávají jako příslušenství k DJI Mavic Pro.

V jednom z minulých testů jsme zkoušeli ochranné vrtulové koše k Mavic Pro (v katalozích tomu říkají set ochranných rámů vrtule), které chránily vrtule tak dokonale, že jste se s dronem mohli skoro prodírat houštím, nebo do něj plácnout rukou z kterékoliv strany a přesto nespadl. Zato ale měly řadu jiných nevýhod. Především stojí spoustu peněz a cena v řádu tisíců je hodně neúměrná skutečnosti, že jde o pár kousků plastu, plechu a silonu. Výrazně také zkracují výdrž ve vzduchu, jsou dost neskladné a příprava k letu je zdlouhavá, protože mimo jiné zahrnuje i výměnu vrtulí a zásah do nastavení ovladače. Jsou také dost choulostivé - a protože ty moje nepřežily cestu do Řecka, rozhodl jsem se zkusit něco levnějšího a jednoduššího. Konkrétně produkt označený jako ochranné oblouky pro Mavic Pro za pouhých 460 Kč.

Už první pohled na balení prozradí, že tohle je pro cestování vhodnější: jde vlastně o dvojici velmi jednoduchých rámů, pro každou stranu dronu jeden (tj. jeden vždy pro dvě vrtule). Ten jde navíc ještě díky jakémusi pantu přeložit uprostřed, takže při troše základní ochrany není těžké tu věc dostat do jakéhokoliv zavazadla.

Také montáž na dron je jednoduchá: stačí nasadit a zaklapnout uzávěry pracující na principu někdejších patentních lahví na sodovku. Žádná výměna vrtulí, žádné nastavování, prostě uděláte čtyřikrát "cvak" a je to.

Při létání není cítit žádnou změnu ve vlastnostech dronu. Vliv na výdrž ve vzduchu jsem nezkoušel, ale není důvod, aby byla výrazně nižší.

Na druhou stranu tu ale jsou v porovnání s ochrannými koši zřetelné nevýhody. Oblouky sice přesahují půdorys dronu včetně vrtulí, jsou ale poněkud pod úrovní vrtulí. Chrání proto jen před nárazy ze stran, zepředu a zezadu do víceméně kolmých předmětů. Na rozdíl od košů ale vůbec nechrání shora a zdola, přičemž zejména shora je to problém, protože nezabrání nasátí slabých větví nebo listů do vrtulí.

Sečteno a podtrženo: oblouky jsou sice lepší než nic a za tu cenu není důvod je ve výbavě nemít. Mohou být velmi užitečné hlavně při létání v interiérech, ale už podstatně méně v přírodě. Neposkytují také tak dokonalou ochranu před zraněním lidí rotujícími listy vrtulí, jak to uměly koše. Dovedu si přitom představit, jak tuhle věc několika malými zásahy vylepšit - ale to si necháme zase na jindy.

A jedna poznámka na konec: ochranné oblouky k Mavic Pro nejdou použít na Mavic 2. K němu si musíte dokoupit v podstatě stejné - ale s milimetrovými rozdíly, které spolehlivě brání montáži na starší typ...

 

Klady

+ levné

+ skladné

+ lehké

+ jednoduchá montáž

 

Zápory

- ochrana je jen částečná

- nejdou použít na Mavic 2

 

Jan A. Novák

 

Naposledy změněnopondělí, 01 říjen 2018 05:52
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte