Informační portál o světě bezpilotních prostředků

S-series S70W (GPS): Levné létání pod dohledem satelitů

Od doby, kdy se na světě objevily kvadrokoptéry řady Phantom od DJI, vypadá mnoho konkurenčních strojů velmi podobně. Obvykle ale jsou mnohem levnější a některé z nich mají i zajímavé funkce, takže mohou být dobrým úvodem do bezpilotního létání. Rozhodli jsme se zjistit, jestli to jde říct i o stroji S-series S70W (GPS).

První věc, na kterou musíme u téhle kategorie dronů při jejich hodnocení myslet, je cena. V případě stroje S70W (GPS) zapůjčeného k testování laskavostí firmy RC Profi to je 5490 Kč - takže o řád níž než zmiňované Phantomy a jiné špičkové modely. Přitom S70W má řadu funkcí, jimiž byla donedávna vybavována jen tahle drahá konkurence.

Pro mnohé zájemce o létání to tedy může být vhodný první stroj (třeba i jako dárek), pro jiné dobrá zábava na občasné zalétání, kdy se neděje nic strašného, pokud dron tráví hodně času ve skříni nebo dokonce utrpí nějakou tu havárii. V téhle cenové hladině je důležité především aby neodradil, ale naopak pobavil, nebo dokonce aby vzbudil hlubší zájem. Tak je třeba se dívat i na S70W.

 

Pohled do krabice

První dojem ze zásilky byl: "Tahle krabice je zatraceně velká". Po jejím otevření následoval druhý: "Ten dron vypadá docela dobře". Jednoduché čisté linie, nic co by si hrálo na Hvězdné války nebo Vetřelce. Jako obvykle můj další pohled směřoval k motorům a hned bylo zřejmé, za co také stroj vděčí lákavé ceně: jsou klasické stejnosměrné s ozubeným převodem. Ale to pro daný účel ještě nemusí nic znamenat, uvidí se jak se předvedou ve vzduchu.

V krabici s papírovým obalem a polystyrenovým vnitřkem je kromě dronu ještě ovladač ("vysílačka"), náhradní přistávací lyžiny, rezervní sada vrtulí, USB kabel a návod. Soudě podle prázdného místa v boxu i podle e-shopu tam patří ještě chrániče vrtulí, které pro začátečnickou kategorii strojů považuji za důležité. V mém balení ale z nějakého důvodu chyběly.

Teď si nejspíš řeknete, že jsem asi zapomněl na nabíječku - ale ta v balení není. Jde o další běžný manévr, kterým výrobci stlačují cenu low-end kategorie konzumních dronů: nabíjí se přes USB. V tomto případě buď z PC, nebo z běžné USB nabíječky (třeba pro smartphone), což obojí tak jako tak má asi každý.

Ne vždycky je to dobré, protože USB nabíjení v některých případech dokáže akumulátor brzy odrovnat. Tady ale je první vychytávka S70W (GPS), protože jeho akumulátor signalizuje průběh nabíjení čtyřmi diodami, stejně jako je tomu u inteligentních akumulátorů drahé konkurence. Jak moc je inteligentní doopravdy, jsem neměl možnost dlouhodobě testovat, ale vypadá slibně. Stejným způsobem se nabíjí i ovladač.

 

Před prvním letem

Stroj a ovladač mi přišly v částečně nabitém stavu, neodolal jsem tedy pokušení okamžitě odstartovat i bez smartphonu s ovládací aplikací - jen s pomocí vysílačky. Ale to nejde. Takže nezbylo než pokorně nahlédnout do návodu (i když machři - jak známo - návody nečtou).

Možná jsem trochu natvrdlý, ale musím se přiznat, že návody k většině dronů mi připadají srozumitelné asi jako středověké recepty na výrobu kamene mudrců. Ani u S70W tomu nebylo jinak (mluvím teď o anglickém originálu, český překlad byl ještě ve výrobě). Tak jsem i v tomto případě byl nucen chvílemi postupovat metodou pokus - omyl. Pro podobně postižené proto postup popíšu lidskou řečí, ostatně ve skutečnosti je velmi jednoduchý.

Jako obvykle si do smartphonu načtete QR kód v návodu dronu a ten vás nasměruje na stránku s ovládacím programem SIRC. Ten stáhnete a na smartphonu povolíte WiFi. Pak zapnete dron a ovladač - a vzápětí se vám na seznamu WiFi sítí v mobilu objeví nová s názvem SJRC-19bb7c. Ta patří dronu, takže ji otevřete. Hlášek, že není k dispozici internet, si nevšímejte, důležité je, že konstatuje "připojeno" (pokud ne, zkontrolujte stav nabití ovladače a dronu).

 

 

Ovládání

Výborné je, že síť SJRC bezdrátově propojí nejen dron s ovladačem, ale také to všechno se smartphonem, na němž je aplikace nainstalovaná. Takže žádné zlobení s kabely a konektory. A ještě lepší je, že na rozdíl od jiných levných dronů to spolehlivě a za všech okolností funguje - aspoň na mém Samsung Galaxy 6s edge.

Na ovladači přitom je šikovný výsuvný držák, do něhož jde mobil snadno a rychle uchytit. Poněkud méně příjemné je, že schvalování WiFi sítě dronu budete muset na mobilu provést po každém novém zapnutí stroje.

Teď je potřeba spustit ovládací aplikaci SJRC. Úvodní rozhraní vám nabídne výběr několika typů dronu tohoto výrobce a pod ním je menu. Z něj si vyberete položku CONTROLS, která vás přivede na ovládací panel dronu - a co je úplně nejlepší: uvidíte tu celkem slušný obraz přenášený z palubní kamery.

A ještě jedna dobrá věc: hardwarové ovládání na ovladači s jednoznačně přiřazenými tlačítky je přehledné. Nemusíte tedy šmátrat prsty po miniaturních ikonkách na displeji smartphonu. Tam se jen nastavují automatické režimy, ovládá kamera prohlíží nasnímané soubory, najdete tu třeba i jakýsi deník letů a pár dalších docela zajímavých věcí.

 

 

Bez kalibrace a GPS to nejde

Obraz palubní kamery na smartphonu potvrzuje, že se propojení povedlo, ale to ještě neznamená, že můžete letět. Aplikace vás totiž nepustí do vzduchu před kalibrací kompasu, kterou vás názorně provede. Jde o obvyklý obřad: jedno otočení dronem o 360 stupňů v horizontální poloze a jedno s otočením přídě kolmo vzhůru. Správný průběh signalizují LED na dronu, jak to popisuje návod.

Ani to ale ještě není definitivní propustka do vzduchu - dron nevzlétne, dokud nemá dostatečně kvalitní signál GPS. Nenašel jsem možnost, jak letět i bez těchto obřadů a názory na to mohou být různé. Z hlediska předpokládané cílové skupiny začátečníků určitě dobré, ale později může nemožnost odstartovat bez GPS někomu vadit.

Od výrobce je také nastavený začátečnický mód, který omezuje dolet i dostup dronu na 30 metrů. Začátečník by ho měl nechat, pokročilý uživatel si ho v aplikaci snadno odstraní. Dolet se pak zvýší maximálně na 400 metrů a dostup na 120 metrů. Opět: na tuhle kategorii dronů celkem slušné. Ve stejné nabídce se nastavuje i výška pro případ automatického návratu na místo startu.

 

 

Ve vzduchu

No a pak už můžeme konečně letět. Dron má typický poněkud řachtavý zvuk stejnosměrných motorků zpřevodovaných ozubenými kolečky, i přesto je ale velmi živý a nevadí mu ani nějaké to povětří.

Kromě kompasu a GPS je vybaven také barometrickým výškoměrem, takže ho podle firemních materiálů údajně můžete "...jedním tlačítkem zafixovat na zvoleném místě a v klidu se věnovat natáčení..." Zkusil jsem to a - jak to říct decentně - že by stál ve vzduchu jako přibitý, se zrovna říct nedá, ale že by po puštění páček ovladače uletěl nebo spadl, taky ne. I v tomto případě platí, co jsem napsal na začátku: je třeba si uvědomit cenu a že takové věci obvykle dokonale umí spíš stroje, které mají na konci cenovky o jednu nulu víc.

Je tu i řada dalších zajímavých funkcí, ulehčujících život začátečníka, třeba automatický start a přistání nebo headless mod, kdy dron reaguje na pohyby páček ovladače bez ohledu na to, kam směřuje jeho příď. Jinými slovy, když se vám ztratí z dohledu nebo nepoznáte, kam míří, pokud ho páčku horizontálního pohybu přitáhnete k sobě, poletí k vám, i kdyby jeho příď mířila jinam. Za některých krizových situací to je velmi užitečné.

Ovládání je příjemné - jak už jsem zmínil, všechno na ovladači je jasně a jednoznačně vyznačené.

 

 

Kamera

Spouště kamery jsou na pravé přední straně ovladače, oproti obvyklému uspořádání video přímo vedle fotoaparátu. Točítkem na spodu přední strany ovladače můžete měnit náklon kamery.

Snímky a videosoubory se zaznamenávají na kartu microSD, jejíž slot je na zadní straně kamery. Karta není součást balení, ale i když ji nemáte, nic se neděje: soubory se nahrávají také přímo do aplikace v mobilu.

Můžete si je prohlížet buď otevřením položky PHOTOS/VIDEO ve vstupním menu aplikace SJRC, nebo příslušnou ikonkou na ovládací obrazovce. Jiná ikonka v podobě šipky také umožní odeslání na sociální sítě nebo na mail. Nepodařilo se mi ale objevit žádný způsob, jak soubor přehrát z mobilu do PC přímo kabelem.

U dronu téhle cenové kategorie nejde čekat kameru s bůhvíjakými parametry - v tomto případě jde o HD rozlišení, takže na Facebook nebo nějaký blog dobré, ale, ale vyhrát s tím World Press Photo asi raději nezkoušejte. Obrazový úhel objektivu je 120 stupňů, tedy hodně širokoúhlý. Na jednu stranu to umožňuje zabrat velké krajinné scenérie, na druhou stranu se ale projevuje zakřivení rovných linií.

Ukázka obrazového výstupu z kamery je tady, druhý snímek demonstruje kvalitu obrázku při dvojnásobném zvětšení výřezu.

 

Závěr

V dané cenové kategorii patří S70W (GPS) k tomu lepšímu, jak výbavou, tak provedením a schopnostmi. Umožňuje si vyzkoušet mnoho výhod létání s pomocí satelitního signálu, současně ale je jeho ovládání tak jednoduché, že neodradí ani naprostého začátečníka. Pro někoho, kdo si chce užít nenáročné létání, nebo sice uvažuje o dronech vážněji, ale ještě neví, jestli do toho chce investovat víc (nejen peněz, ale třeba i času), je tenhle dron dobrá volba. Dokazují to i uživatelská hodnocení na zahraničních dronařských serverech, kde se skóre obvykle blíží maximálnímu možnému.

Těm, kdo se v létání dostanou dál, možná bude trochu chybět možnost nastavení plně manuálního režimu ovládání - tím spíš, že procedury vyžadované automatikou před startem jsou trochu zdlouhavé. Rezervy má i kamera: do poměrně rozměrného šasí by jistě šlo umístit i lepší (jak dokazuje třeba i mnohem menší dron Tello, ale i jakýkoliv dnešní mobil). Ale opět - a tentokrát naposledy - je potřeba si připomenout cenu.

 

Parametry

rozměry: 42 x 42 x 17 cm

hmotnost: 0,67 kg

funkce:

- automatický start

- automatické přistání

- automatický návrat

- headless

- follow

- height holding

kamera: HD, objektiv 120 stupňů

akumulátor: 7,4 V 2500 mAh

výdrž ve vzduchu: 12 - 15 min

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoúterý, 16 říjen 2018 19:14
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte