Informační portál o světě bezpilotních prostředků

DJI Phantom 3 Standard: slušný poměr ceny a schopností

Vývoj komerčních dronů jde rychle, ještě před rokem představoval klasiku v nižší střední třídě Phantom F300, nyní je na jeho místě DJI Phantom 3 Standard - a opět patří k nejprodávanějším.

 

Začínat hodně levnými drony je riskantní, protože to může spolehlivě odradit - známé přísloví říká "nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci". A začínat drahými také má svá úskalí, sáhli jsme proto po nižší střední třídě. Konkrétně po kvadrokoptéře DJI Phantom 3 Standard. Zatímco jeho předhůdce F300 měl pouze závěs pro kameru GoPro, ale nikoliv kameru samu, v tomto modelu je přímo zabudovaný tříosý závěs s kamerou Sony disponující rozlišením 2,7K. O to je dražší: stojí okolo 16 500 Kč, oproti přibližně 11 tisícům svého předchůdce (který už není na trhu). Majitelům GoPro se to možná nebude líbit, ovšem vestavěná kamera má také své přednosti, protože připojení externí ho zařízení s několika konektory navíc představovalo slabé místo stroje.

Půvab současných kvadrokoptér této cenové kategorie spočívá především tom, že mají palubní elektroniku propojenou s GPS, která se sama stará o hladký průběh letu a spolehlivý návrat na zem. V praxi to znamená, že "mozek" stroj udržuje ve stabilní poloze ve vzduchu a majitel mu pouze přes vysílačku (nebo přes tablet nebo chytrý mobil s iOS nebo Androidem, pokud si zdarma stáhnete aplikaci DJI Pilot) říká, kam má letět.

K dispozici jsou v tomtopřípadě tři letové režimy: P (s GPS a vhodný pro začátečníky), A (bez GPS) a F, kde jsou k naspizoci například takové funkce jako následování pilota, létání po zvolené dráze a podobně.

Dokonce i když něco popletete, nic se nestane. DJI Phantom 3 Standard se (stejně jako většina modelů této cenové kategorie) dokáže vrátit na místo startu a tam bezpečně přistát - stačí jen zmáčnout tlačítko Return Home na vysílací soupravě a o víc se nemusíte starat. Stroj to udělá i bez toho, pokud se ocitne mimo dosah vysílačky.

Katastrofa se nekoná ani když dochází kapacita akumulátoru: výkoné LED na trupu neslouží jen k dráždění souseda, který věří na UFO, ale blikáním začne signalizovat pokles napětí. I když operátor z nějakého důvodu nezareaguje, opět sám přistane. Kapacita LiPol akumulátoru 4480 mAh vystačí asi maximálně na 25 minut letu. Vyplatí se proto mít vždy sebou náhradní nabitý akumulátor; při náročnějším filmování i akumulátorů víc. Ty je ovšem třeba dokoupit. Palubní software sleduje stav akumulátoru, průběžně vypočítává energii potřebnou pro návrat k výchozímu bodu a průběžně informuje pilota.

DJI Phantom 3 Standard má rozpětí i s vrtulemi 590 mm, letová hmotnost je 1,216 kg. K dálkovému ovládání slouží ergonomický vysílač s maximálnám dosahem 1 km (záleží na zvoleném režimu letu). Nemá displej pro sledování obrazu palubní kamery, je na něm ale držák smarthonu, který to po nahrání příslušné aplikace umí. Maximální výdrž akumulátoru ve vysílači je 4 hodiny.

Naposledy změněnoneděle, 24 leden 2016 11:13
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte