Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Micro Drone 3.0: létající kamera do kapsy

Micro Drone 3.0 Micro Drone 3.0

Drony buď něco umí, ale jsou velké a drahé, nebo jsou sice levné a malé, ale moc toho nemumí. Na výlet nebo na dovolenou byste si asi nevzali žádný. Tým britské firmy Extreme Flyers se proto rozhodl spojit schopnosti prvních s přednostmi druhých a vyvinul stroj Micro Drone 3.0. Jak i číslice v názvu naznačuje, nejsou žádní začátečníci: předešlý model s pořadovým číslem 2.0 byl první dron kapesních rozměrů, který unesl HD kameru a jeho cena se pohybovala okolo 60 liber (cca 2200 Kč). Jeho nástupce je o něco dražší, ale také toho víc umí.

 

Micro Drone 3.0 váží bez kamery 56 gramů, s kamerou 71 gramů a při rozpětí 14,4 centimetrů je vysoký 5 centimetrů. Vzít si ho sebou kamkoliv tedy není žádný problém. Nemusíte při tom ani tahat vysílačku, protože jde ovládat i prostřednictvím obyčejného smartphonu - jak s Androidem, tak s operačním systémem iOS. V tomto případě je ale ovladatelný jen na vzdálenost okolo 15 metrů. Takže zejména v otevřeném terénu je přece jen lepší použít vysílačku s frekvencí 2,4 GHz. I když její deklarovaný dosah přibližně 100 metrů také není nic moc. A testovat bych ho raději moc nedoporučoval, protože ve firemních materiálech není nic o GPS a funkcích umožňujících automatický návrat v případě ztráty kontroly. Řídící obvody podle všeho obsahují pouze elektronický kompas a gyroskop, software ale umí automaticky eliminovat vliv větru až do rychlosti okolo 70 km/h.

Významnou předností Micro Drone 3.0 je gimbal - dálkově ovládané uchycení kamery zabraňující vibracím. To je jinak vymoženost jen velkých a výkonných dronů. Kamerový modul, který je součástí balení, nabízí rozlišení 720 x 1280 HD při snímkové frekvenci 30 fps. Při ovládání prostřednictvím smartphonu můžete její obraz sledovat on-line na displeji, nebo dokonce dokoupit stereoskopické brýle, které z něj udělají 3D.

Další předností je adaptabilita: k dispozici je ochranný rám pro bezpečné létání v místnostech, různé "funny karoserie", jako třeba sršeň, pterodaktylus, ale také možnost nahradit motorové jednotky většími a výkonnějšími. Lithiový akumulátor 450 mAh umožní sice jen 8 minut letu, zato ho ale jde rychle vyměnit za náhradní, zatímco první se nabíjí.

 

Hodnocení:

cena: přibližně 4500 Kč

cílová skupina: filmování, fotografování, zábava

pro: malé rozměry, výkonná kamera

proti: malý dosah dálkového ovládání

 

Naposledy změněnoneděle, 24 leden 2016 11:14
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte