Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Bezpilotní prostředky pomáhající městským úředníkům? Jen legálně a bezpečně!

Mnoho českých měst už si přinejmenším pohrává s myšlenkou na pořízení nějakého toho čtyř- a vícevrtulového pomocníka. Mohl by monitorovat stav památek, zeleně, dopravní situaci, vypomoci v krizových situacích strážníkům či hasičům… Uplatní se zkrátka při všech úkolech, kdy je třeba pohled z ptačí perspektivy, zvláště pak ostřížím zrakem fotoaparátu s obrovským rozlišením. Nejdále je v tomto směru město Plzeň, které provozuje celou paletu bezpilotních prostředků a navrch nabízí dětem kroužky v jejich pilotování i konstrukci (www.sitmp.cz/drony). Na začátek červen dokonce připravilo festival Dronfest! Kdo ví, třeba bude schopnost zacházet s dronem již za pár let stejně samozřejmá jako řízení auta a ovládání dotykového smartphonu – ostatně přes něj se dnes hobby drony už pilotují.

 Ne každý však nad takovým rozmachem technologií pociťuje nadšení. V případě dronů je obezřetnost na místě. Pád předmětu o hmotnosti několika kilogramů z výšky desítek metrů může napáchat fatální škody. A schopnost zanést kameru či termokameru do zákoutí, která běžně zůstávají oku skryta, zase  zavání narušením práva na soukromí. Právě tohle jsou dvě nejčastější obavy občanů, přijde-li řeč na drony.

Města, respektive jakýkoli provozovatel bezpilotních leteckých prostředků, se ale rizik mohou, ba musí, vyvarovat dodržováním související legislativy. Ta ovšem – zejména tzv. Doplněk X leteckého předpisu L2 – naopak v někom může vyvolávat obavu zcela opačnou, a sice že drony nebude moci efektivně využít, protože je svázán příliš mnoha zákazy.

Skutečnost je taková, že regulace se zcela logicky týká bezpečných vzdáleností (od osob, budov, souvisle zastavěných oblastí), vzdušného prostoru (zejm. blízkosti letiště) a viditelnosti (jen za světla a na dohled). Prakticky ze všech omezení může Úřad pro civilní letectví udělit výjimku, pakliže jsou přijata adekvátní bezpečnostní opatření.

Takže létání ve městě je možné, pakliže se označí a uzavře prostor, nad kterým se má dron pohybovat. Je to stejné, jako při provádění stavebních a výkopových prací – také u nich umístíte cedulku „chodník uzavřen“ a vykážete chodce na protější stranu ulice. Pokud byste se snad nacházeli blízko letišti, spojíte se s jeho řídícím provozu a korigujete čas letu a výšku podle jeho pokynů. Potřebujete-li létat nad jiným než obecním pozemkem, vyžádáte si souhlas jeho vlastníka.

S pořízeným obrazovým materiálem zacházíte stejně obezřetně jako se záznamy z městských kamer. V neposlední řadě si pro jistotu pořídíte dron vybavený záchranným padákem. Pojištění je ze zákona povinné, stejně tak zpracování metodiky a přezkoušení pilotů (náročností srovnatelné s autoškolou). Úplně stejně postupují firmy provádějící letecké práce. A tím se dostáváme k otázce, zda se městům vyplatí pořizovat vlastní bezpilotní prostředek, nebo jeho nasazení outsourcovat. Rozhodně záleží na velikosti města, tedy rozsahu a četnosti leteckých/výškových činností. Zkušené a zodpovědné firmy provozující drony účtují přes dvacet tisíc za den. Využijete-li jejich služeb desetkrát za dva roky, už byste udělali lépe koupí vlastního profesionálního dronu.

Záleží ovšem také na jeho vybavení. Dron je vlastně jen nosič dalšího vybavení, které můžete měnit a jehož cena snadno převýší hodnotu dronu. Nejčastěji jsou to kvalitní fotoaparáty (řádově desítky tisíc korun), termo- a multispektrální kamery (řádově stovky tisíc), senzory analyzující zplodiny nebo obyčejné kamery (tisíce korun) atp.

Je tedy zřejmé, že úvahy o pořízení bezpilotního prostředku do služeb města by měly začít analýzou technického vybavení, kterým již město disponuje, a činností, které s jeho pomocí provádí nebo které naopak objednává u externích dodavatelů. Nejjednodušší je uspořádat anketu mezi pracovníky městských odborů a organizací. Jisté každopádně je, že využití dronu obecně vždy přináší kvalitnější data za nižší ceny než jiné způsoby měření a snímkování z výšky.

 

Mgr. et Mgr. Miroslava Pašková

Aliance pro bezpilotní letecký průmysl www.uava.cz

Naposledy změněnoúterý, 24 květen 2016 21:47
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:137708 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:44530 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:19143 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:18170 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more