Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Facebook a Google svedou bitvu o stratosféru

Před bezmála půldruhým stoletím napsal Jules Verne román Robur Dobyvatel, v němž se spolu potýkají zastánci létajících strojů lehčích než vzduch a těžších než vzduch. Nyní se schyluje k pokračování bitvy. Roli pokrokového, ale poněkud výstředního Robura chce sehrát Facebook, zatímco zpátečnickým přívržem balónů bude Google...

 

Na Facebooku je kromě jiného zajímavé i to, že se můžete seznámit s lidmi, s nimiž byste v normálním životě vůbec nepřišli do styku. Občas to jsou docela slušní exoti - ale pokud vám nestačí ani ti, co zatím máte, tak možná už brzy se nabídka exotů ještě rozšíří. Internetovým světem totiž jdou zvěsti, podle nichž Zuckerbergovu společnosti trápí pomyšlení, kolik nešťastníků v pralesích, pouštích a prériích se pořád ještě nemůže připojit, aby se stali našimi friendy.

Facebook chce problém vyřešit s velkorysostí sobě vlastní: pořídí si firmu vyrábějící bezpilotní letadla (tzv. drony) poháněné solární energií, které vydrží ve vzduchu až pět let bez údržby. Jejich prostřednictvím pak umožní se zaregistrovat i lidem řešícím zatím spíš problém, jestli je na ulovení vačice k večeři lepší luk nebo foukačka. Pro ty z facebookových přátel, kteří se ustavičně dožadují tipů na občerstvovací podniky, jistě půjde o zajímavé zpestření nabídky..

Firmě, o jejíž akvizici Facebooku jde, se jmenuje Titan Aerospace a v segmentu dronů  působí od roku 2012, což je v rychle se rozvíjejícím oboru  docela hodně. Specializuje se především na tzv. atmosatelity - drony pohybující se ve velkých výškách, které díky solárním panelům mají extrémní výdrž. Mohou tak být lacinější variantou komunikačních satelitů. Uvádí se, že za Titan Aerospace má Facebook dát 60 milionů dolarů - a pro začátek si pořídí 11 000 modelů typu Solara 60 schopných operovat ve výšce přibližně 22 kilometrů.

Snaha rozšířit internet do pustiny vypadá na první pohled bizarně, tím spíš překvapí, že úplně stejnou starost mají i šéfové Google. Jen s tím rozdílem, že v souboji strojů těžších než vzduch a lehčích než vzduch se vrátili do časů raných děl Julese Verna a sáhli po balónech. Jejich projekt s názvem Loon vypadá jakoby vypadl z románu Pět neděl v balóně - a všechno nasvědčuje tomu, že je myšlen smrtelně vážně, protože jej podrobně popisují i oficiální stránky Google. Nechybí ani působivý slogan: "Taky si myslíte, že internet představuje globální komunitu? Chyba: dvě třetinu populace k němu pořád ještě nemají přístup."

Nešťastné dvě třetiny lidstva tedy mají spasit balóny pohybující se ve výškách okolo 20 kilometrů (asi dvakrát výš než proudová dopravní letadla a ve čtvrtině výšky dráhy Mezinárodní kosmické stanice). Nebudou sice mít vlastní pohon, půjde však ovládat výšku letu. Autoři projektu přitom doufají, že pomocí nalezení toho správného vzdušného proudu je bude možné řídit. Google tvrdí, že má softwarový algorytmus zajišťující pohyb balónů žádoucím směrem. Obal s héliem bude mít po naplnění průměr asi 15 metrů a výšku 20 metrů, tedy rozměry městského činžáku.

Užitečným nákladem - stejně jako u facebookových dronů - bude retranslační stanice pokrývající signálem plochu o průměru 40 kilometrů. Charakteristiky přenosu mají být podobné jako u sítí 3G. Počet balónů Google neuvádí, je ale zřejmé, že k pokrytí oněch "dvou třetin populace" by to bylo docela hodně. Každý stroj je napájený solárními panely (maximální výkon 100 W), noční provoz zajistí malý lithiový akumulátor. Ve stratosféře vydrží asi 100 dní, pak automaticky odpustí plyn a přistane k provedení nutné údržby. Pro případ havárie je užitečná zátěž opatřena padákem.

Útok internetových gigantů na stratosféru budí zvědavost, protože komerční model takového počinu je poněkud nejasný. Kritikové (mezi něž patří i Bill Gates) upozorňují, že internet sotva zaujme lidi, kteří řeší problém hladu, pitné vody a malárie. Jiní ale soudí, že vzhledem k dramatickým proměnám třetího světa to z dlouhodobého hlediska nemusí být špatná strategie - a když nic jiného, tak systém pomůže aspoň v případě krizových situací.

 

Foto: Facebook

Psáno pro Ekonom

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

Související položky (podle značky)

Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:168669 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:59993 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:49554 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:27576 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more