Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Vylhaná kolize dopravního letadla s dronem

Incidenty s drony jsou vděčným materiálem nejen pro bulvár, a tak média u veřejnosti přiživují rostoucí hysterii proti bezpilotním prostředkům. Když se pak ukáže, že původní zpráva nebyla pravdivá, obvykle se ani nenamáhají ji uvést na pravou míru, nebo opravu zveřejní tak, že unikne pozornosti. To je i případ incidentu, který se odehrál v dubnu nedaleko londýnského letiště Heathrow.

Když se v neděli 17. dubna letošního roku blížil Airbus A320 patřící British Airways na cestě z Ženevy k londýnskému letišti Heathrow, oznámil jeden z pilotů věži, že stroj se srazil s dronem. Mělo se tak stát nad Richmond Park v jihozápadním Londýně ve výšce 1700 stop (přibližně 540 metrů), tedy podstatně výš než je povolená hranice dostupu bezpilotních prostředků ve Velké Británii. Na palubě bylo 132 pasažérů.

Ostraha letiště okamžitě zahájila vyšetřování - a novináři ucítili tučné sousto. Do světa se rozletěly zprávy o srážce letadla s dronem, úvahy o teroristech nebo lehkomyslných hazardérech, připomínaly se tresty za létání s drony v blízkosti letišť nebo v nepovolené výšce (ve Velké Británii to je 400 stop, tj. 122 metrů a za porušení hrozí až 5 let vězení). Následovalo volání po ještě přísnějších pravidlech i tvrdších testech.

Média také přinášela přehled předešlých "blízkých setkání" pilotů s drony (nikdy o srážce, protože k žádné nedošlo) v okolí Heathrow - nebo s něčím, co bylo za drony označeno. Například zpráva z 22. září 2015 mluví o "stříbrném dronu, který měl ve středu cosi podobného balónu", zpráva z 30. září téhož roku o "velké bezpilotní helikoptéře". Mimoděk se vybaví vzpomínky na starší hlášení o setkání letadel s UFO...

Brzy se ukázalo, že ani v případě incidentu ze 17. dubna není všechno tak, jak se zpočátku zdálo. Okamžitě po přistání mluvčí British Airways prohlásil, že Airbus bezpečně přistál, byl prohlédnut odborníky a okamžitě uznán způsobilým k dalšímu letu. Policie také od společnosti dostala všechny podklady k dalšímu vyšetřování, rozjelo se pátrání po případném pachateli – a k žádnému zatčení nedošlo. Přesto hlasy proti provozovatelům dronů dál sílily, přidali se zástupci profesních organizací pilotů i organizací dohlížejících nad bezpečností leteckého provozu.

Další informace k případu poskytl ministr dopravy Robert Goodwil 21. dubna - a bublina splaskla. "To, s čím se letadlo srazilo, nebyl dron," uvedl ministr. "Informace o dronu pocházela z tweetu místní policie, další vyšetřování ale nic takového nepotvrdilo. Na letadle nebyly sebemenší stopy po srážce. Domníváme se, že nejspíš šlo o igelitový sáček nebo něco podobného"

Nicméně veřejnost stále prahla po vinících a trestech, a novináři se tedy ptali, jak to bude se zpřísňováním opatření proti dronům. Robert Goodwill na to odpověděl: "Již existující pravidla přesně určují, co provozovatel dronu musí nebo nesmí dělat, aby neohrozil bezpečnost dalších osob. Případná změna legislativy je záležitost příslušných orgánů, především ministerstva dopravy a CAA (britská agentura dohlížející na bezpečnost leteckého provozu). Spolupracujeme se širokým spektrem výrobců, aerolinií i správy letišť, abychom přesně definovali potenciální rizika z této strany a našli odpovídající opatření. Ministerstvo dopravy už letos zveřejní svou strategii ohledně bezpilotních prostředků."

Co všechno neuvede do pohybu jeden igelitový sáček...

Hysterické hlasy přesto zněly dál. V souvislosti s případem se novináři také ptali, jak budou letadla chráněna před drony řízenými teroristy. Ministr odpověděl: "Současná opatření jsou zcela dostačující. Pro teroristy je mnohem jednodušší a levnější zaútočit na letiště na zemi s kufrem plným výbušnin."

 

obr: Po údajné srážce se v mnoha médiích objevyly strašidelné grafiky děsící pasažéry letecké dopravy. I když se ukázalo, že jde o kachnu, pocit ohrožení ve veřejnosti zůstal

 

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:175061 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:62710 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:57364 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:29543 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more