Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Názor: Bič na vražedné drony

Podle oficiálních statistik u nás ročně „nemotorová vozidla“ (tedy velocipedy) způsobí  několik tisíc nehod  a několik desítek úmrtí. O tom kolik životů mají na svědomí myslivci, nebo motorové pily, se statistiky raději nevedou, ale… co si budeme povídat. Lidi zabíjejí také včely. psi, dokonce i děti…  (v ČR řádově jednotky ročně) Existuje vůbec něco, co tu ještě nikdy nikoho nesprovodilo ze světa? Kupodivu ano, jsou to všeobecně obávané drony.

Přesto nemine měsíc, abychom se nedověděli, že nějaký málem způsobil strašlivou tragédii  - a i když se to většinou nepodaří  prokázat, obvykle u takové zprávy nechybí volání po jejich sestřelování, nebo aspoň zákazech. Postupně se tak podařilo z dronů udělat veřejného nepřítele a už je na cestě evropská legislativa, která je pojímá v podstatě jako zbraň

A teď si za slovo „dron“ do takového článku dosaďte třeba „cyklista“: „Cyklista pravděpodobně těsně míjel skupinu osob, čímž vážně ohrozil jejich životy. Vědci proto vyvíjejí metody, jak srazit na zem cyklisty ohrožující lidí. Od příštího roku také budou všichni majitelé kol registrováni a dál než na vlastní dvorek vyjedou jen ti, kteří absolvují náročné a velmi drahé státní zkoušky…“

Pokud vám to připadá ujeté, máte pravdu – ale vzhledem k počtu nehod a kinetické energii kola je to mnohem méně ujeté, než skutečné články o dronech.  A než tvrdé regulace, které se na ně chystají.  Že budou k ničemu, dokazují nejlépe právě ti myslivci, z nichž někteří vesele střílí lidi i psy, přestože jejich flinty přísné regulaci podléhají.

Jan A. Novák

 

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Daniel BENEŠ
    Daniel BENEŠ 1. 7. 2018 18:32 Odkaz Komentáře

    No schválně jsem se díval jak reagovali lidé v tisku, když se objevil poprvé automobil na cestách. Není to příliš nepodobné těm reakcím na drony. Bohužel rozmach dronů přišel v době kdy osobní soukromí je dost v kurzu. A když lidé slyší slovo "kamera" hned jsou na pozoru. To jaké má ta kamera parametry a jestli je schopná ho vůbec sledovat/rozeznat už nikoho nezajímá/neřeší.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:120617 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:38271 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Recenze: DJI Mavic, aneb malý velký dron…

09-10-2016 Hits:17364 Testy a recenze Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Tohle možná způsobí skutečnou revoluci na trhu kategorie "lepších" dronů: DJI Mavic je vel... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:14562 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more