Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Kapesní heliport pro kapesní drony

Tráva, kamení, nerovný terén... míst, kde se dá s dronem špatně odstartovat a ještě hůř přistát, je mnoho. Při troše snahy se nějaká startovací nebo přistávací plocha většinou dá improvizovat - ale proč se s tím zdržovat, když možná existuje řešení. Vyzkoušeli jsme přistávací plochu pro drony s průměrem 55 centimetrů.

 

U velkých dronů s dlouhými přistávacími lyžinami se místo na start obvykle našlo a přistávalo se do ruky - při zkouškách s Phantomem 4 na ÚCL se to po mě dokonce přímo chtělo. Jenže pokrok nezastavíš a dnešní malé stroje řady Mavic skoro není za co chytit. Ne že by tak někteří nadšenci nepřistávali i teď, ale oči máme jen dvě a prstů deset, proč tyhle počty zbytečně redukovat. Tak dlouho jsem v případě smůle na terén hledal kusy dřev, trhal trávu a odnášel kamení, až mi došla trpělivost.

obr: Heliport ve složeném stavu - srovnání velikosti

 

Přistávací plocha, kterou jsem zvolil (PGYTECH Landing Pad P-GM-101) je nejmenší na trhu; průměr 55 centimetrů by měl na současné malé drony stačit. Ještě lepší je že ve složeném stavu se dá strčit do placatého látkového pouzdra s průměrem 20 centimetrů. Není tedy problém ho k dronu přibalit; vejde se i do větší kapsy od bundy. Na dřívější nápady tahat sebou kus překližky jsem proto mohl šťastně zapomenout.

Funguje to stejně jako odrazné fólie pro fotografy a kameramany: stačí vyndat z pouzdra a hodit před sebe, rozloží se to samo. Na rozdíl od odrazných desek tohle není stříbrné, ale na jedné straně oranžové a na druhé modré. V barevném poli je bílý kruh a velké písmeno H. To má zřejmě evokovat skutečné heliporty - ale současně může provokovat alergiky na drony a udavače, protože zejména oranžová strana je opravdu hodně nápadná.

obr: ...a rozložný v terénu

 

V pouzdru jsou také tři plastové kolíky a po obvodu kruhu tři oka, plochu je možné připevnit k zemi - aspoň pokud to není skála - a proud vzduchu od vrtulí ji neodfoukne. A při návratu z letu jsem ocenil výše i zmiňovanou nápadnost: přistát pomocí obrazu z palubní kamery není problém.

Sečteno a podtrženo: kde je hodně lidí, tam je asi lepší heliport nevytahovat, ale většinou ani nemusíte, protože tam je rovných ploch obvykle dost. Naproti tomu v přírodě jde o užitečnou věc; tím spíš že není problém ji mít k dronu přibalenou a na českém trhu za to dáte jen 470 korun.

 

Jan A. Novák

Naposledy změněnoúterý, 17 listopad 2020 21:44
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte