Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Cheerson CX-20: pozor na zajíce v pytli

Dron Cheerson CX-20, který se teď objevil i na zdejším trhu, má velmi zajímavý poměr ceny a inzerovaných výkonů. Je tu ale také jedna záludnost o níž se mnoho kupujících nedoví: existuje víc verzí a mnozí prodejci nejsou schopní říct, jakou prodávají.

 

Cheerson CX-20 se nyní objevuje dokonce i v modelářských prodejnách velkých nákupních center a poutá pozornost, protože při příznivé ceně je schopný unést gimbal s kamerou GoPro a podobnými typy. Je vybavený GPS a s tím souvisejícími funkcemi, jako je např. automatický návrat a další. Za víceméně amatérský peníz tak nabízí možnost použití i pro hodně náročné úkoly. Podrobněji se mu budeme věnovat v některém z příštích článků, už nyní ale je vhodné upozornit na několik zádrhelů, které se za lákavou nabídkou skrývají, a o nichž se v obchodech internetových i kamenných bez ptaní nedovíte. Následující informace je výsledkem snahy dopátrat se něčeho u zdejších prodejců kombinované s hledáním na anglickojazyčných diskusních fórech (přičemž stojí za zmínku, že problém s prodejci, kteří nevědí, co prodávají, mají nápadně často i tam).

V žádné prodejně ani na žádném webu českých prodejců především není zásadní informace o tom, že existují tři typy modelu Cheerson CX-20: Zero, Bigshark a Open Source. Název posledního naznačuje, že tady je možnost upgrade softwaru uživatelem, zatímco u zbývajících nikoliv. Rozdílné je vnitřní uspořádání, podle některých diskusí i použitá elektronika (takže jsou rozdíly ve spolehlivosti různých verzí) a zřejmě i fyzické možnosti připojování dalšího příslušenství. Potřeba nechat si dron prodejcem předvést před koupí je tu tedy naléhavější než u jiných typů. Některé příspěvky se také zmiňují o slabé podpoře ohledně náhradních dílů.

I tak je ovšem poměr ceny a schopností Cheerson CX-20 velmi zajímavý. Zatím se zdá, že to může být dobrá volba především pro ty, kdo už určité zkušenosti s drony mají a koho láká experimentování s nimi. V každém případě je ale potřeba před nákupem o existenci tří rozdílných verzí vědět, předem dohledat zkušenosti s různými verzemi (což není právě snadné) a zjistit, zda ta, kterou vám prodejce nabízí je to, co chcete. Což je situace poněkud neobvyklá, tím spíš, že mnoho kupujících se o existenci tří verzí ani nedoví.

Za zmínku stojí, že existuje také typ Cheerson CX-22 se zabudovanou Full HD kamerou, který je ale podstatně dražší (cca 1000 USD, zatímco u CX-20 se cena pohybuje okolo 300 USD i méně - u nás mezi 9 a 12 tisíci Kč).

Naposledy změněnoúterý, 23 únor 2016 15:36
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu

1 komentář

  • Zdenek
    Zdenek 1. 11. 2017 16:40 Odkaz Komentáře

    Predam original ovladac na cheerson cx20 + 3x baterka (1x original + 2 nahradne z bangood.) . dovod predaja je ze mi ukradli dron :( viac info na huby (at) zoznam.sk

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.