Logo
Vytisknout tuto stránku

Deník uchazeče o licenci: 7. Trochu delší happyend

Deník uchazeče o licenci: 7. Trochu delší happyend

V minulém díle seriálu jsem navzdory nečekaným překážkám úspěšně absolvoval teoretické i praktické zkoušky, majitelem licence jsem se přesto ještě nestal. Úřad není nějaký hej-počkej, ale vážná věc, takže s patřičnou důstojností musí proces ještě doběhnout, což trvalo přibližně měsíc.

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

 

Antické drama muselo mít vyvrcholení, kterému se říká katarze, což v případě tohoto povídání nepochybně byly zkoušky popsané v minulém díle seriálu. Muselo ale mít i epilog - a tím je dnes příslušná licence, správně Povolení k provozování leteckých prací. V antickém dramatu epilogem už děj jen tak v poklidu doplyne ke svému konci, jestli si ale myslíte, že v tomto případě půjde o pohodové čekání na pošťáka s dokumenty o úspěšném absolvování zkoušek, pak jste na omylu.

 

Není Povolení jako Povolení

Jen pro připomenutí: teoretické zkoušky jsem dělal 29. června, praktické se musely z důvodu nepřízně počasí (což je tak trochu eufemismus pro živelnu pohromu, která ten den nastala) odložit na 4. července. Ze strany ÚCL ani ze strany mé to ještě nebylo všechno: v úřadu musely proběhnout jakési úkony, já musel zase vyplňovat a platit - a ne zrovna málo.

Přesněji řečeno, kdyby mi šlo jen o takzvané Povolení k létání letadla bez pilota, bylo by to v téhle chvíli pro mě všechno - a mohl bych jen čekat, až mi tenhle papír opatřený razítkem pošta doručí.

Jenže proto jsem celé několikaměsíční a ne právě levné martyrium nepodstupoval; Povolení k létání... atakdále totiž opravňuje prakticky jen k tomu, co jste mohli legálně dělat i bez něj.

Abyste mohli pomocí dronu dělat užitečné věci pro sebe, nebo jím dokonce vydělávat, potřebujete Povolení k provozování leteckých činností pro vlastní potřebu (například když chcete hlídat vlastní pole před škůdci nebo ve svých knihách publikovat fotky z výšky), nebo Povolení k provozování leteckých prací (když chcete cokoliv s dronem dělat za úplatu pro jiné). Abych to tu nemusel pořád vypisovat, budeme tu tomuhle papíru pracovně říkat PLP.

Protože procedury i poplatky za obojí jsou stejné, zvolil jsem PLP - třeba se bude někdy taky hodit.

Mimochodem Povolení k létání letadla bez pilota dostanete tak jako tak - i když chcete PLP. To moje má razítko z 3. srpna, takže někdy tou dobou jsem ho i dostal.

 

Konečně licence

Získání PLP sice už nevyžaduje skládání zkoušek, přesto nejde o proceduru snadnou. Potřebujete především další štos papírů:

- živnostenský list na něco, co s použitím dronu aspoň trochu souvisí

- doklady o odborné praxi (naskýtá se otázka, jak jsem mohl nabýt odbornou praxi, když jsem ji zatím legálně provozovat nemohl, ale naštěstí stačí místopřísežné prohlášení)

- doklady o dosaženém vzdělání

- výpis z rejstříku trestů

- a pak ještě další papíry, které se ale naštěstí týkají jen firem s více piloty, takže je tu pomineme. Pokud by Vás to přece jen zajímalo, najdete potřebné informace na webu ÚCL nebo v publikaci Drony

A ještě něco - a tohle je důležité: je třeba vypracovat a poslat na ÚCL novou Provozní příručka dronu, poněkud odlišnou od té předchozí. Tohle naštěstí bylo součástí služby, kterou jsem zaplatil u firmy Telink (viz první díl seriálu).

Tohle všechno je potřeba poslat přes datovou schránku nebo donést do podatelny ÚCL, což jsem udělal 27. července. Následovalo několik telefonátů s ÚCL prostřednictvím kterých se vyjasňovaly a opravovaly chyby v oněch dokumentech. Když konečně bylo vše v pořádku, přišla výzva k zaplacení dalšího správního poplatku. Jde o 10 000 Kč na účet ÚCL. To jsem provedl 10. srpna.

Pak už to šlo ráz na ráz: razítko na PLP je z 14. srpna, krátce na to jsem si pro licenci na ÚCL dojel. Seděli jsme pak chvíli s panem komisařem ve vrátnici úřadu a vedli řeč, na stěnách visely fotografie létacích strojů, vedle přistávala skutečná letadla... byl to dobrý pocit.

 

Chronologie

24. dubna - objednání služby přípravy ke zkouškám a získání licence u firmy Telink

24. dubna - platební příkaz uhrazení služby u firmy Telink

27. dubna - podle pokynů z Telink odeslány vyplněné formuláře na ÚCL

29. května - z ÚCL dorazilo Usnesení o přerušení řízení, o přidělení poznávací značky pro dron atd.

2. června - s ÚCL dohodnuto datum zkoušek

9. června - prostřednictvím Telink odeslán formulář pojištění dronu

21. června - teoretická a praktická příprava ke zkouškám ve firmě Telink

22. června - příkaz k úhradě pojištění dronu

29. června - testy z teorie na ÚCL (kolek 4000 Kč). Zkoušky z praxe musely být kvůli počasí odloženy

4. července - zkoušky z praxe na letišti Sobínka (kolek 400 Kč)

27. července - na ÚCL odevzdány dokumenty k získání Povolení k provozování leteckých činností

10. srpna - po výzvě zaplacen správní poplatek 10 000 Kč na účet ÚCL

14. srpna - vyhotoveno Povolení k provozování leteckých prací

 

Jan A. Novák

 

PŘEDEŠLÝ DÍL SERIÁLU

PRVNÍ DÍL SERIÁLU

Naposledy změněnočtvrtek, 04 leden 2018 11:19
Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.