Logo
Vytisknout tuto stránku

DJI chystá mobilní aplikaci pro zjištování přítomnosti dronů

DJI chystá mobilní aplikaci pro zjištování přítomnosti dronů

Podle agentury Reuters chystá společnost DJI aplikaci, kterou si bude moci každý stáhnout do mobilu a jejím prostřednictvím sledovat přítomnost dronů ve svém okolí. Každý uživatel smartphonu jejím prostřednictvím údajně zjistí identifikační číslo, polohu, výšku a rychlost blízkého stroje.

"Vytvořili jsme řešení dálkové identifikace dronů dostupné pro každého, " prohlásil na tiskové konferenci 13. listopadu Brendan Schulman, viceprezident DJI pro politické a právní záležitosti. "Technologie sledování a identifikace dronů sice už na trhu existují, ale zatím mířily jen na velké uživatele, jako jsou firmy, letiště, státní orgány a podobně. Tohle je však něco jiného - bude to schopné pracovat s prostředky, které už lidé mají."

Na tiskové konferenci konané v Montrealu pod záštitou organizace ICAO lidé z DJI také novou technologii předvedli v praxi. ICAO (International Civil Aviation Organization) je součást OSN, která se zabývá civilním letectvím - kromě jiného pořádá i konference Drone Enable věnované především průmyslovým dronům.

Vznik aplikace dostupné každému Schulman odůvodnil obavami z narušování soukromí stále rostoucím počtem dronů: "Protože se lidé bojí dronů, požadují tvrdé restrikce proti jejich uživatelům. My ale dáváme přednost identifikaci a potrestání konkrétních osob, které drony takto zneužívají."

Podle sdělení zástupců DJI bude aplikace volně dostupná ke stažení do smartphonů během roku 2020. Má být schopná identifikovat dron na vzdálenost až jednoho kilometru každým mobilem vybaveným WiFi. Údajně rozpozná nejen drony vybavené systémem pro dálkovou identifikaci, jak to požaduje nová evropská legislativa, ale všechny stroje vyrobené za několik posledních let - nejen DJI, ale i ostatními výrobci. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

Není jasné, co si od toho DJI slibuje, protože k většímu zájmu o jejich produkty to povede sotva. Podle zástupců firmy jim jde o "zvýšení bezpečnosti, jistoty a klidu mysli", což je fráze nepříjemně připomínající asiatskou schopnost zabalit do básnických obrazů i dost ošklivé věci. Umí si někdo představit, jak k onomu "klidu mysli" přispěje aplikace umožňující každému dronovému paranoikovi sledovat drony i tam, kde se pohybují legálně? A není zásah do soukromí spíš tohle? V mateřské zemi DJI šmírování všeho druhu nepřekvapuje, je ale smutné vidět s jakou radostí jejich metody přebírají evropské a americké orgány. Stejně podivné je, že se dodnes nevyšetřila původ podivných hlášení přítomnosti dronů v okolí letišť a přesto se na jejich základě přijímají radikální opatření a investují miliardové částky.

Agentura Reuters při té příležitosti také sdělila, že podle agentury IDC obrat produkce dronů v letošním roce pravděpodobně dosáhne 12,3 miliardy USD, zatímco roku 2018 to bylo 9 miliard USD. Podíl samotné DJI na světovém trhu se pohybuje okolo 70 procent.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.