Logo
Vytisknout tuto stránku

Pátrací drony se obejdou bez GPS

Pátrací drony se obejdou bez GPS

Zatímco nezanedbatelná část veřejnosti díky senzacechtivým médiím vnímá drony jako zlo, ve skutečnosti životy často zachraňují. Aby to dělaly ještě lépe, se snaží vědci z Massachsetts Institute of Technology (MIT). Vyvinuli proto robotický dron, který nepotřebuje satelitní navigaci, takže může vyhledávat ztracené lidi i pod korunami stromů.

O pátracích a záchranných dronech se nyní hodně mluví v souvislosti se strojem DJI Mavic 2 Enterprise, který je nabízený i jako prostředek pro hledání osob. Vědci z MIT ve spolupráci s NASA Langley Research center nyní na Mezinárodním sympóziu experimentální robotiky (International Symposium on Experimental Robotics - ISER) v Buenos Aires představili stroj, který posouvá představy o záchraně ze vzduchu na podstatně vyšší úroveň. Jejich stroj pracuje zcela autonomně (tedy bez řídícího signálu i bez signálu GPS) a navíc dokáže spolupracovat s dalšími stejně vybavenými drony.

"Dokázali jsme zcela nahradit člověka při pátracích akcích v nepřehledném a obtížném terénu, jako jsou třeba tropické deštné pralesy," vysvětluje šéf výzkumného projektu Yulun Tian. "Díky flotile spolupracujících plně autonomních dronů je pátrání mnohem efektivnější a rychlejší, takže roste pravděpodobnost, že se ztracené osoby podaří najít včas."

Každý z roje pátracích dronů je vybaven programem s instrukcemi o ploše, v se má pohybovat a také 2D LIDAREM, což je radar, který v pravidelných intervalech ohmatává okolí svým paprskem a vyhodnocuje vzdálenost všech předmětů. Dron si tak ve své paměti vytváří plastickou mapu okolí, která mu umožňuje bezpečný pohyb mezi překážkami v prostředí bez satelitního signálu. Informace získané lidarem předává jak ostatním dronům, tak základnové stanici obsluhované záchranáři. Ta v reálném čase propojí tyto mapy ze všech dronů roje do jedné.

Při prvních laboratorních experimentech se dvojici těchto strojů podařilo bez jakéhokoliv zásahu člověka podrobně zmapovat složitý terén o ploše 20 čtverečních metrů za méně než 5 minut.

Další fáze vývojových prací se má zaměřit na vybavení robotických dronů softwarem pro rozpoznávání objektů. Budou tak schopné v terénu identifikovat pohřešované osoby a předat záchranářům zprávu o jejich přesné poloze.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.