Logo
Vytisknout tuto stránku

Srážka Blackhawku s dronem

Srážka Blackhawku s dronem

Americký úřad pro pro bezpečnost přepravy (NTSB) zveřejnil závěrečnou zprávu ze srážky DJI Phantomu 4 a vojenského vrtulníku UH-60M Blackhawk, která se stala v roce 2017 u New Yorku. 

Blackhawk patroloval v dotčené oblasti (viz mapa), kvůli návštěvě amerického prezidenta a zasedání rady UN, takže zde byl vyhlášeny dokonce dvě TFR (dočasné zákazy letů) v okruhu 30 mil od země až do výšky 18 000 stop. Tím pádem se v oblasti neměl vyskytovat vůbec žádný letový provoz.

Piloti s vrtulníkem klesli přibližně do 300 stop nad vodu když na poslední chvíli spatřili malý dron. Pokusili se o úhybný manévr, ale bylo už pozdě a následovala rána do hlavního rotoru. Tuto skutečnost oznámili na řízení letového provozu a okamžitě letěli na základnu. Kontrola stroje odhalila zásek na hlavním rotorovém listu a úlomky dronu DJI Phantom 4 v olejovém chladiči. Díky těmto zbytkům se podařilo vypátrat vlastníka dronu.  

Zásek v náběžné hraně Blackhawku

Nalezený úlomek dronu po srážce s Blackhawkem

 

Majitel dronu (58) byl velmi překvapen, protože si myslel, že stroj mu vypověděl službu a zřítil se do vody. O havárii nic netušil, jen řekl, že v oblasti létají vrtulníky pořád (!). Dále vypověděl, že v daném místě létal často a o žádném omezení neměl tušení a aplikace mu nic neukázala (tablet nebyl připojen na internet).

Kontrola záznamu z aplikace DJI GO ukázala, že letal pravidelně i do vzdálenosti několika mil (srážka se stala 2,5 míle od místa vzletu) bez vizuálního kontaktu se strojem. S drony měl nalétáno přibližně 100 hodin a nikdy neabsolvoval žádný kurz a dron neměl registrovaný pod FAA. O postihu se zpráva nezmiňuje.

Odkaz na celou zprávu

Vítek Novák

Obchodní pilot/instruktor a nadšenec do všeho co létá, ať už s pilotem nebo bez. V dronech vidím velkou budoucnost, a proto by byla škoda nebýt u začátku této technologie. 

Internetová stránka: www.viteknovak.cz

Související položky (podle značky)

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.